The Expression of bcl-2 family of genes during liver regeneration
Karaciğer rejenerasyonu sırasında bcl-2 gen ailesi üyelerinin ekspresyonları
  1. Tez No: 112565
  2. Yazar: AHMET UÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. CAN AKÇALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET KARACİĞER REJENERASYONU SIRASINDA BCL-2 GEN AİLESİ ÜYELERİNİN EKSPRESYONLARI Ahmet UÇAR Moleküler Biyoloji ve Genetik Yüksek Lisans Tez yöneticisi: Yard.Doç.Dr. Kamil Can Akçalı Eylül 2001 Karaciğerde rejenerasyon mekanizması hücre bölünmelerini ve ölümlerini içerir. Apoptozis, programlı hücre ölümü, organizmanın kendi dengesinin bozulmasını engellemek amacıyla kullandığı en önemli araçtır. Apoptozis mekanizmasının kontrolü, temel olarak mitokondri üzerinden fonksiyon gösteren Bcl-2 protein ailesi üyelerince yapılır, %40'lık ve %70'lik kısmi karaciğer rezeksiyonu gruplarında bcl- 2 gen ailesi üyelerinin (bcl-2, bcl-xu bcl-w, box, bak, bid, ve mtd) mRNA ekspresyonlarını, rejenerasyonun tamamlanması için gerekli olan ameliyattan sonraki 14 güne kadar uzanan bir zaman dilimi içinde inceledik. Semi-quantitative PCR tekniğini kullanarak elde edilen sonuçlan kontrol grubu olarak hazırladığımız sham operasyonu yapılmış grupların sonuçları ile karşılaştırdık. Buna göre %40'lık kısmi karaciğer rezeksiyonu gruplarında rejenerasyon olayının, %70'liklerde olduğu gibi zamana bağlı olarak sıkı kontrol edilmediğini saptadık. Ancak cerrahi operasyonun kendi başına bizim incelediğimiz genlerde önemli seviyelerde ekspresyon değişimlerine sebep olduğundan %70'lik gruplardaki ekspresyon değişimlerinin sadece rejenerasyon olayından dolayı değil, aynı zamanda ameliyatın etkilerinden dolayı da kaynaklandığını düşünmekteyiz. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EXPRESSION OF BCL-2 FAMILY OF GENES DURING LIVER REGENERATION Ahmet UCAR M.S. in Molecular Biology and Genetics Supervisor: Assist. Prof. Kamil Can Akcali September 2001 Hepatic regeneration is a process that includes cellular proliferation and cellular death. Apoptosis is the main tool for the organism to control the death in order to prevent the destruction of the tissues, and maintain the homeostasis. The main regulators of apoptotic machinery are the Bcl-2 family proteins, which act mainly on mitochondrial control of death pathway. We used both 40% and 70% partial hepatectomy groups, and investigated the expression patterns of bcl-2 family members {bcl-2, bcl-xi, bcl-w, box, bak, bid, and mtd) in transcript levels within a time spectrum that extends to 14 days, which is required for the completion of the regeneration process. We used semi-quantitative PCR technique, and compared the results with the sham operation groups as a negative control. With this comparison, we were able to understand the regeneration-induced changes in transcript levels of the genes studied. Our results demonstrated that, the regeneration process had a time-dependent and tight regulation in the 70% partial hepatectomy groups, whereas this was not the case for 40%. However, we also found that surgery itself caused changes in the expression of these genes. Therefore, we think that these changes might not only due to regeneration, but also due to surgery. iii