Karanfil dağları ve Ecemiş vadisi'nin bryophyta florası
The moss flora of bryophyta of Karanfil mountains and Ecemiş valley
  1. Tez No: 112648
  2. Yazar: TÜLAY EZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET YAYINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET KARANFİL DAĞLARI VE ECEMİŞ VADİSİ'NİN BRYOPHYTA FLORASI EZER, Tülay NİĞDE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ BİYOLOJİ ANABİLİM DALI DANIŞMAN : Prof. Dr. Ahmet N. YAYINTAŞ MAYIS 2001, 60 sayfa Bu çalışmada, Karanfil Dağları ve Ecemiş Vadisi'nden toplanan 139 adet karayosunu örneği incelenerek, 10 familyaya ait 18 cins ve bunlara bağlı 45 takson tespit edilmiştir. Bunlardan 22 tanesi Henderson (1969)'un kareleme sistemine göre C13 karesi için yenidir. Araştırma alanında temsil edilen familyalar tür sayısına göre; Pottiaceae (13), Amblystegiaceae (7), Brachytheciaceae (7), Grimmiaceae (6), Bryaceae (5), Orthotrichaceae (3). Encalyptaceae (1), Funariaceae (1), Leucodontaceae (1), Hypnaceae (l)'dir. Tür ve varyete sayılarına göre cinsler ; Tortula (9), Grimmia (5), Bryum (5), Amblystegium (4), Barbuta (3), Orthotrichum (3), Cratoneuron (2), Brachythecium (2). Homalothecium (2), Rhyıtchostegium (2), Encalypta (1), Tortella (1), Schistidium (1). Fun aria (1), Leucodon (1), Drepanocladus (1), Eurltynchium (1), Hypnum (l)'dur. Anahtar Kelimeler : Bryophyta, Karayosunu, Flora. 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE MOSS FLORA OF BRYOPHYTA OF KARANFİL MOUNTAINS AND ECEMİŞ VALLEY EZER, Tülay UNIVERSTY OF Nİ?DE GRADUATE SCOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCE DEPARTMENT OF BIOLOGY SUPERVISOR : Prof. Dr. Ahmet N. YAYINTAŞ MAY 2001, 60 pages In this study, it is investigated that 139 specimens of Bryophyta collected from Karanfil Mountains and Ecemiş Valley and 18 genera and 45 taxa belong to 10 families are established. According to Henderson (1969)'s grid system, 22 taxa are new for C13 grid- square. The families representedin the area which considering to numbers of species are; Pottiaceae (13), Amblystegiaceae (7), Brachytheciaceae (7) Grimmiaceae (6), Bryaceae (5), Orthotrichaceae (3), Encalyptaceae (1), Funariaceae (1), Leucodontaceae{\), Hypnaceae ( 1 ). The genera on account of numbers of species and varietes are: Tortula (9), Grimmia (5), Bryum (5), Amblystegium (4), Barbuta (3), Orthotrichum (3), Cratoneuron (2). Brachythecium (2), Homalothecium (2), Rhyncostegium (2), Encalypta (1), Tortella (1), Scltistidium (1), Funaria (1), Leucodon (1), Eurhynchium (1). Hypnum (1). Key Words : Bryophyta, Moss, Flora. IV