Bazı fındık çeşitlerinde verim ile fizyolojik ve morfolojik ilişkiler
Relations of physiological and morphological with yield in some hazelnut varieties
  1. Tez No: 456377
  2. Yazar: TUBA BAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada; Kara, Palaz ve Tombul fındık çeşitlerinde iki ayrı rakımda verim ile bazı fizyolojik ve morfolojik ilişkiler belirlenmeye çalışılmıştır. Kara fındık çeşitlerinde morfolojik ayrım zamanı 23 Temmuz- 21 Ağustos arasında, Palaz fındık çeşidinde 15 Temmuz - 6 Ağustos ve Tombul fındık çeşidinde ise 15 Temmuz- 06 Ağustos arasında gerçekleşmiştir. Her üç çeşitte de Protogny çiçeklenme görülmüştür. Toplam tomurcuk sayısı 121.889 adet ile 680.111 adet arasında; karanfile dönüşen tomurcuk sayısı 24.778 adet ile 298.889 adet arasında; karanfile dönüşüm oranı % 13.183 ile % 41.650 arasında; toplam çotanak sayısı 21.222 adet ile 105.000 adet; haziran dökümü kayıp oranı % 14.366 ile % 31.920; meyve dalları üzerinde tomurcuklardaki % karanfil sayıları en fazla 1. tomurcukta %25.52; yaprak alanı 34.514 ile 88.672 cm2; klorofil yoğunluğu 28.562 ile 38.748 arasında değişmiştir. Taç izdüşüm alanı, ana dal çapı, yan dal boyu ve çapına ait en yüksek değerler düşük rakımda Tombul fındık çeşidinde; sürgün sayısı ve çapı bakımından en yüksek değerler yüksek rakımda Palaz fındık çeşidinde elde edilmiştir. En fazla meyve dalı Palaz fındık çeşidinde ve en uzun meyve dalları Kara fındık çeşidinde düşük rakımda meydana gelirken en kalın meyve dalları ise aynı rakımdaki Tombul fındık çeşidinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is intended to specify yield and some physiological and morphological relations at two different altitudes on Kara, Palaz and Tombul hazelnut varieties. Morphological differentiation had happened on Kara variety between 23th of July – 21st of August, on Palaz variety between 15th of July – 6th of August and on Tombul variety between 15th of July – 6th of August. All three variety haves the Protogny flowering. Total number of buds varies between 121.889 and 680.111. Buds that turned into female flowers varies between 24.778 and 298.889. Ratio of turning into female flower varies 13.183% to 41.650%. Total number of clusters are between 21.222 to 105.000 Ratio of small fruit loss is between 14.366% to 31.920%. The most female flower ratio on the buds of fruit branches are at 1st bud is 25.52%. Total leaf area is between 34.514 cm2 to 88.672 cm2. Chlorophyll density varies 28.562 to 38.748. The highest values for wideness of crown projection area, diameter of main branch, side branch length and diameter on Tombul variety gained at low altitudes; At high altitudes highest values of shoot numbers and diameter gained for Palaz variety. While Palaz hazelnut vareity grows most fruit branch and Kara hazelnut variety grows longest fruit branch at lower altitudes, the Tombul hazelnut variety grows the thickest fruit branches in same area.