Triazol türevlerinin bazı arpa kültivarlarının tuz stresine karşı koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of protective effect of triazole derivatives to salt stress in some barley cultivars
- Tez No: 112694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET TRÎAZOL TÜREVLERİNİN BAZI ARPA KÜLTİVARLARININ TUZ STRESİNE KARŞI KORUYUCU ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI ÖZMEN,AyşenDüek Doktora Tezi, Biyoloji Anabilim Dalı Tez Yönetici : Doç. Dr. Filiz ÖZDEMİR Ekim 200 1,66 Sayfa Bu araştırmada, Triazol türevi olan PaclobutrazoFün [(2 RS, 3 RS)-1~(4- chlorophenyl)-4, 4- dimethyl 2- (1,2,4-triazol-lyl) pentan-3-ol] bazı arpa kiiltivarknnın tuz stresine karşı koruyucu etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma sırasında kök, gövde büyümeleri, bağıl su içeriği, fleuresans oranı, pigment içeriği, superoksit dismutaz (SOD), peroksidaz aktiviteleri ve protein miktarı incelenmiştir. Paclobutrazol (PBZ) uygulanmış bitkilerin gövde boylan NaCl stresinden önce ve sonra kısalırken her üç kültivarlarda da kök uzunluklarının NaCl uygulamasına bağlı olarak arttığı gözlendi. Arpa çeşitlerinin tümünde bağıl su içeriğinde bir fark gözlenmezken, flouresans oranlarında tuz stresine bağlı olarak düşme olduğu gözlendi. Yaprakların fotosentetik pigment içerikleri de PBZ uygulanmış bitkilerde tuz stresine maruz kaldıktan sonra dikkati çekecek ölçüde arttı. PBZ aynı zamanda Tokak 157/37, Cumhuriyet-50, Erginel-90 varyetelerinde SOD enzim aktivitesini arttırarak tuza toleransı geliştirmiştir. PeroksidazVI analizlerinde ise Erginel-90'da daha yüksek değerler elde edilmiştir. Protein içeriklerinde NaCl stresine bağlı olarak tüm çeşitlerde artış görülmüştür. PacIobutrazoPün arpa (Hordeum spp.) çeşitlerinde NaCl stresini azalttığı ve bitkilerde dayanıklılık oluşturduğu çalışmamızda ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT INVESTIGATION OF PROTECTIVE EFFECT OF TRIAZOLE DERIVATIVES TO SALT STRESS IN SOME BARLEY CULTIVARS ÖZMEN, Ayşen Dilek PhD in Bliology Department Supervisor : Doç. Dr. Filiz ÖZDEMİR October 2001, 66 Pages In this study, protective effects of paclobutrazol [(2 RS, 3 RS)-l-(4- chlorophenyl)-4, 4- dimethyl 2- (1,2,4-triazol-lyi) pentan-3-ol], a triazole derivative, to salt stress on some barley cultivars were investigated. Root and shoot growth, relative water content, flourescence rate, pigment content, superoxide dismutase (SOD), peroxidase activities and protein content were determined. While shoot length of plants treated with Paclobutrazol (PBZ) was reduced before and after NaCl stress, it was observed that root lengths of there cultivars were increased in relation to NaCl treatment. No significant difference was observed in the relative water content of all barley cultivars whereas, there was a decrease in flourescence rates in relaion to salt stress. Photosynthetic pigment content of leaves was significantly increased in PBZ-treated-plants after exposure to NaCl stress. Moreover, PBZ enhanced salt tolerance of Tokak 157/37, Cumhuriyet-50 and Erginel-90 varietes by increasing SOD enzyme activities. Higher rates wereVIII obtained from peroxidase analysis in Erginel-90. Protein contents of all species were icreased in relation to NaCl stress. In this study it was suggested that PBZ might alleviate NaCl stress in barley (Hordeum spp.) cultivars and provide stress tolerance for plants.