Bazı 1,2,4 triazol türevlerinin yapısal ve spektral özelliklerinin DFT yöntemi ile incelenmesi
Investigation of structural and spectral properties of some 1,2,4 triazole derivatives by DFT method
- Tez No: 958441
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN SÜLEYMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Schiff bazları (CH=N), antitümör, antibakteriyel, antipiretik, antiinflamatuar ve antifungal gibi önemli biyolojik özellikleri nedeniyle çok sayıda çalışmada dikkate alınmış ve kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Benzer şekilde; 1,2,4 triazoller ve türevleri, antibakteriyel, analjezik antitüberküloz, antiproliferatif, antiinflamatuar, CNS depresanı, anti-HIV, antiinflamatuar ve antikanser aktiviteleri gibi önemli özellikleri ile ilgi çekmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada; Schiff bazı içeren 1,2,4 triazol türevleri (fluorobenzylidene-1,2,4-triazol-3-one türevleri); (E)-4-((2-florobenziliden)amino)-5-methil-2,4-dihidro-3H-1,2,4-triazol-3-one (1) ,(E)-4-((3-florobenzilide)amino)-5-methil-2,4-dihidro-3H-1,2,4-triazol-3-one (2) ve (E)-4-((4-florobenzilide)amino)-5-methil-2,4-dihidro-3H-1,2,4-triazol-3-one (3) bileşikleri sentezlenmiş ve moleküler yapıları FTIR ve NMR spektroskopik yöntemleri ile doğrulanmıştır. Teorik çalışma, yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) yöntemi ve 6–311++G(d,p) temel setleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bileşiklerin moleküler yapısı optimize edilmiş ve yapısal parametreler elde edilmiştir. Teorik IR ve NMR spektral verileri hesaplanmış ve yapısal ayrıntıları belirlemek için deneysel veriler ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, DFT çalışmasının bileşiklerin moleküler yapılarını iyi bir şekilde ortaya koyduğunu ve deneysel verileri desteklediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Schiff bases (CH=N) have been considered and extensively investigated in many studies due to their important biological properties such as antitumor, antibacterial, antipyretic, anti-inflammatory and antifungal. Similarly; 1,2,4 triazoles and their derivatives attract attention with their important properties such as antibacterial, analgesic, antituberculosis, antiproliferative, anti-inflammatory, CNS depressant, anti-HIV, anti-inflammatory and anticancer activities. Therefore, in this study, 1,2,4 triazole derivatives containing Schiff base (fluorobenzylidene-1,2,4-triazole-3-one derivatives); (E)-4-((2-fluorobenzylidene)amino)-5-methyl-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazol-3-one (1), (E)-4-((3-fluorobenzylide)amino)-5-methyl-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazol-3-one (2) and (E)-4-((4-fluorobenzylide)amino)-5-methyl-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazol-3-one (3) compounds were synthesized and their molecular structures were confirmed by FTIR and NMR spectroscopic methods. Theoretical study was carried out using the density functional theory (DFT) method and 6–311++G(d,p) basis sets. The molecular structure of the compounds was optimized and structural parameters were obtained. Theoretical IR and NMR spectral data were calculated and compared with the experimental data to determine the structural details. The results show that the DFT study well reveals the molecular structures of the compounds and supports the experimental data.