Dokuma işletmelerinde kullanılan bazı otomasyon kademelerinin Türkiye şartlarında uygunluğunun incelenmesi
The Research into the suitability of some automation steps in weaving mills to working conditions in Turkey
  1. Tez No: 112698
  2. Yazar: CANKUT TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FİKRİ ŞENOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET DOKUMA İŞLETMELERİNDE KULLANILAN BAZI OTOMASYON KADEMELERİNİN TÜRKİYE ŞARTLARINDA UYGUNLUĞUNUN İNCELENMESİ TAŞKIN, Cankut Doktora Tezi, Tekstil Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. M. Fikri ŞENOL Mart 2001, 99 sayfa Son 20 senede atkı atım hızlarındaki artış %100'e ulaşmıştır. Bu hız artışı ile çözgü leventinin dokunma süresi kısalmış, dokuma işletmelerinin sipariş yönünden esnekliği gelişmiştir. Ancak tip ve çözgü değişimi sayısı artmıştır. Tip ve çözgü değişimi için harcanan süre daha fazla olunca, üretim süresi de uzamaktadır. Yüksek hızlı dokuma makinelerinin ekonomikliği için, tip ve çözgü değişimi sürelerinin azaltılması gerekmektedir. Bu nedenle, tez çalışmasında dokuma işletmelerinde kullanılan iki ayrı çabuk tip değiştirme sistemi, Türkiye şartlarında işlem süreleri ve maliyet yönünden karşılaştırılmıştır. Çalışmanın amacı, ülkemizde kullanılabilecek bu iki sistemi kıyaslayarak bu konuda yatırım yapmayı düşünen tekstil firmalarına fikir vermektir. İstatistiksel değerlendirme sonuçlarına göre, dokuma makinesi sayısı, senelik çalışma süresi ve kumaş tipine bağlı olarak maliyet analizi yapabilen bir bilgisayar programı Visual C++ yazılım dilinde hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT THE RESEARCH INTO THE SUITABILITY OF SOME AUTOMATION STEPS IN WEAVING MILLS TO WORKING CONDITIONS IN TURKEY TAŞKIN, Cankut Ph.D. in Textile Eng. Supervisor: Prof. Dr. M. Fikri ŞENOL March 2001, 99 pages In the last twenty years the increase in filling insertion speed has reached 100%. With this level of increase the weaving time of warp beam has been shortened. Thus, the flexibility of weaving mills has improved in terms of orders. However, the number of style and warp changes increases. When the time spent on the style and warp changes increases the production time increases, too. For the economical use of high speed weaving machines, it is necessary to decrease the time of style and warp changes. Therefore, in this thesis two quick style change systems used in weaving mills have been examined in terms of operation times and cost in conditions of Turkey. The aim of this thesis is to compare two quick style change systems which can be used in Turkey and give manufacturer the basis for investment. According to the statistical data, the software which can make cost analysis according to machine number, annual working hour and type of fabric has been prepared by using Visual C++.