Johann Sebastian Bach'ın piyano müziğindeki süsleme teknikleri üzerine bir çalışma
A study on ornaments technics of Johann Sebastian Bach piano music
- Tez No: 112743
- Danışmanlar: DOÇ. SEÇKİN GÖKBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, süslemelerin yüzyıllar boyu geçirmiş olduğu değişim, J.S. Bach'ın org ve klavsen eserlerinde kullanmış olduğu süslemeler baz alınarak araştırılmıştır. Günümüz eğitimcilerinin ve öğrencilerinin süslemeler konusundaki tereddütleri ve belirsiz yaklaşımları dikkate alınarak, bu konudaki sorunları olabildiğince ortadan kaldırmak ve süslemeleri, eğitimcilerin ve öğrencilerin zihinlerinde kısmen de olsa netleştirmek, başlıca hedef olmuştur. Süslemelerin doğaçlama kökenli oluşu, onların kesin ve katı bir standarda oturtturulmasına her zaman engel teşkil etmiştir. Bu çalışmada öncelikli olan, süslemelerin yüzyıllardan beri, en çok tercih edilen yorum ve çeşitlerini önermek ve bu süslemelerin ne şekilde çalınması yada çalışılması gerektiği konusunda bir takım yollar göstermektir. Anahtar Kelimeler : J. S. Bach, süslemeler
Özet (Çeviri)
In this study following developments of ornaments since ages have been researched by inspecting the organ and clavsen works of J.S. Bach. Being improvisation of ornaments always have prevented to be standardized of them. That is why, ornaments always have appeared a problem in view of educators and students. The present study suggest to commentaries and variations preferred since ages of ornaments and demonstrates a number of ways about how to be played and worked of ornaments. Key words :J. S. Bach, ornaments