Sınıf öğretmenlerinin eğitimde ölçme ve değerlendirme alanındaki anlayış ve uygulamalarının değerlendirilmesi
The Appreciation of the training and the raison of primary school teachers in the area of measurement an evaluation in education
  1. Tez No: 112742
  2. Yazar: PUSAT PİLTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER C. MUŞTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
ÖZET Eğitim süreci içinde ölçme ve değerlendirme ile hedef davranışların ne kadarını gerçekleştiğimizi, gerçekleştiremediğimiz amaçların neler olduğunu, hangi konuların yeterince öğrenildiğini, hangilerinde eksiklerin bulunduğunu ve bu eksiklerin neler olduğunu görürüz. Bu yüzden ölçme ve değerlendirme eğitim sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Araştırmamızda“İlköğretim sınıf öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme uygulamaları, karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri nelerdir?”sorusuna cevap aranmaktadır. Bu amaçla 211 öğretmene anket uygulanmış ve 35 öğretmenle görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarını şöyle özetlemek mümkündür: 1. Üniversitelerde verileri ölçme ve değerlendirme bilgisi yeterli ve uygulanabilir değildir. 2. Sınıf öğretmenlerinin çoğunluğu ölçme ve değerlendirmenin amacını sadece bir boyutuyla ele almaktadır. 3. Sınıf öğretmenleri ölçme araçlarının hazırlanması, uygulanması, puanlanması ve değerlendirilmesi aşamaları hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. 4. Sınıf öğretmenleri matematik, Türkçe, sosyal bilgiler ve fen bilgisi gibi özel alanlarda yeterli ölçme ve değerlendirme bilgisine sahip değildir. 5. Sınıf öğretmenlerinin, karşılaştıkları ölçme ve değerlendirme problemleri için çözüm önerilerini; a. Öğretmenlerin eğitim eksikliğinden kaynaklanan eksikler, b. Maddi eksikliklerden kaynaklanan eksiklikler olarak ikiye ayırmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the education process, through measurement and evaluating we see how much target behaviours we carried out, what kind of purposes we couldn't carry out, which subjects are learned adequately, in which subjects there are deficiencies and what these deficiencies are. Thus, measurement and evaluating process is an indispensable core of education process. In our study, we have tried to find an answer to the question“What are the measurement and evaluating practise of primary school teachers, their problems and suggested solutions?”For this purpose, 211 teachers were employed a questionnaire and 35 teachers had an interview. The results of the study can be summarized as follows: 1. The measurement and evaluating knowledge given ad universities is not enough and practical. 2. Most of the class-teachers consider the purpose of measurement and evaluating with only one dimension. 3. The class-teachers haven't got enough knowledge about the stages of preparing, practicing, scaring and evaluating the testing materials. 4. The class-teachers haven't got enough knowledge of measurement and evaluating about special areas such as mathematics, Turkish, social knowledge and science knowledge. 5. It is possible to distinguish the suggestive solutions for the class-teachers measurement and evaluating problems as follows: a. The deficiencies stemming from the deficiency of education. b. Financial deficiencies. Î1