Üstyönetim bilgi sistemleri kuruluşu
Building executive information systems
  1. Tez No: 112808
  2. Yazar: MİHRİBAN BABAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OYA KALIPSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Günümüzün hızla değişen iş dünyasında firmalar, sahip oldukları maddi ve parasal varlıkların yanısıra, bilginin de şirketin değerini belirleyen en önemli unsurlardan biri olduğunu farkettiler. Görev ve sorumlulukları gereği bilgiye en çok ihtiyaç duyan yöneticiler için, bilgi yönetimi amaçlı yeni sistemler geliştirilmeye başlandı. Sınırların kalktığı dünya pazarında iş yapmak zorlaşırken, bilgi sistemleri firmaların yol göstericileri halini aldı. Yönetime bilgi sağlayan sistemlerin geliştirilmesi için, son 50 yılda büyük gelişme gösteren bir teknoloji dalı olan bilgi teknolojilerinden faydalanılmaktadır. Bilgi teknolojileri, çok farklı biçimlerdeki bilgiyi, işletme içi ve dışından toplayan, saklayan, girdi olarak işlemsel modellere gönderen, çıktıyı ihtiyaç duyan herkese dağıtan ve bu döngünün aksamadan devamını sağlayan sistem ve araçların tümüdür. Bilgi teknolojilerinin kurumsal kültür ve iş süreçleriyle birleştirilmesi, işletmelere küreselleşen dünyada kazançlar sağlamaktadır. En önemli kazanç, çok hızlı değişen çevre koşullan karşısında işletmenin hızlı hareket edebilmesi, rekabet üstünlüğü kazanması ve yeni pazarlara açılabilmesi için gerekli kararların alınmasında üst kademe yöneticilerin desteklenmesidir. Üst kademe yöneticiler, her gün çok farklı ve beklenmedik sorunlar ve yeni fırsatlarla karşılaşmaktadırlar. En iyi karara en hızlı şekilde varmak için işletmenin kendisinin ve ilişkide bulunduğu tüm çevresinin en iyi şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Üstyönetim bilgi sistemleri, üstyönetimin bilgi ihtiyaçlarım gidermeye yönelik olarak tasarlanmış, işlemsel kabiliyetleri yüksek, hızlı ve güçlü analiz ve raporlama sistemleridir. Bu sistemler, özellikle stratejik planlama, yönetim ve işlemsel kontrol alanlarında üstyönetimi desteklemektedir. Daha etkili ve verimli bir yönetimin işletmeye sağladığı müşteri memnuniyeti, verimli ve hızlı üretim, kalitenin artması, yeni pazarlara açılma ve yeni fırsattan yakalayabilme gibi kazançlar, üstyönetim bilgi sistemleri kurma ve geliştirme çalışmalarına hız kazandırmıştır. Bu çalışmanın amacı, üstyönetim bilgi sistemlerinin amaç ve kapsamının belirtilmesi, üstyönetim bilgi sistemlerine neden gerek duyulduğunun açıklanması, analiz ve tasarım süreçleri ile birlikte geliştirme aşamalarının anlatılması ve sistemin kazançlarının gerçek bir örnek üzerinde incelenmesidir. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the rapid changing environmet, the firms discovered that, besides their material and monetary assets, information is an important factor that identifies the value of the firm. New systems for handling the information management have been started to be developed for managers who require more information as a result of their jobs and responsibilities. As a result of globalization firms are getting difficulty in making business, but information systems are their great supporters. Information technologies that have improved in the last 50 years are being used to implement systems which provide information to management. Information technology, is the collection of systems and tools that gathers and stores the different formatted internal and external information, sends them to functional models as an input, distribute the output who needs it and maintains the continuation of this loop. The integration of information technologies and the organizational culture and business processes, gives advantages to the firms in the global world. The most important advantage is supporting the executives in their decision making process about to take action to adapt to the changing environment, to gain competitive advantage and to penetrate into new markets. Everyday, the executives are face to face with unexpected problems and opportunities. The firm itself and its related environment must be fully analyzed in order to make the best and the fastest decision. Executive information systems that are fully focused on providing the executives the information they need and which have high functional capabilities are fast and powerful analysis and reporting systems. These systems are supporting the executives especially in strategic planning, management and operational control. The advantages of the effective and efficient management like customer satisfaction, being productive, quality improvement and taking advantage from the new opportunities and markets give pace to the development of the executive information systems. The objective of this study is to define the purpose and the scope of the executive information systems, to investigate why executive information systems are needed, to describe the implementation phase and to show the benefits of the system on a real example. IV