Satış örgütlerine katılan distribütörlerin üye olma nedenleri
Distributors participation reasons to direct selling organizations
- Tez No: 112825
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA AYTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET İnternet çağının başlangıcında, pazarlama kavramı tüm pazarlama yöntemlerini birleştiren bir yapıda ortaya çıkmaktadır. Doğrudan pazarlama yöntemi eskiden genel pazarlama içinde ayrı bir bölüm olarak incelenirken, uluslararası şirketlerin doğrudan pazarlamanın yararlarını keşfetmeleri nedeniyle, günümüzde doğrudan pazarlamayı açıklarken, bütünleşik pazarlamadan (integrated marketing) söz etmek daha doğru olacaktır. Doğrudan pazarlama içinde, gelişen iletişim ve ulaşım olanaklarına karşın önemini kaybetmeyen doğrudan satış, diğer adıyla yüz yüze satışın kendisi de adı geçen olanaklardan yararlanarak gelişmektedir. Ancak, doğrudan satıcıların dünya çapında sayıca çok olması ve kişi başına satış cirolarının düşüklüğü, doğrudan satıcıların neden bu işi yaptıkları sorusunu gündeme getirmiştir. Gerçekten de yaptığımız alan araştırması sonucunda, çoğunluğu kadın olan doğrudan satıcıların, doğrudan satış örgütlerine girerken kaliteli ürünleri indirimli fiyattan satın almayı düşündüğü, ama aynı zamanda sosyal yaşamlarında bir değişiklik yapma ihtiyaçlarını karşıladıkları anlaşılmıştır. Elbette, ek bir gelir elde etmek isteğinin doğrudan satış örgütlerine girmekte en azından başlangıç motifi olduğu da bir gerçektir. Doğrudan satış, toplumsal bir yöntem ve insancıl bir gereksinimdir. Yani doğrudan satış, satıcı açısından da tüketici açısından da hem iş hem eğlence sayılabilir. Sonuç olarak, batılı ülkelerde doğrudan pazarlamaya, ve özellikle de e-ticarete getirilen kısıtlamalar gevşetilmelidir. Ülkemizde ise, tüketicileri korumak için bazı yasal düzenlemeler gerekmektedir. Ancak, en geçerli uzun dönem önlemi, tüketicilerin, doğrudan satış şirketlerinin ve doğrudan satıcıların bilinçlendirilmesidir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At the beginning of Internet era, marketing concept arises in a structure that combines all marketing methods. Direct marketing method were used to be studied as a separate section within general marketing formerly. Following international companies' discovery of the benefits of direct marketing, today it is better to talk about integrated marketing while explaining direct marketing. Direct selling within direct marketing did not lose its importance in spite of developing communication and transportation capabilities. Direct selling or face to face selling itself is developing by taking advantage of these new capabilities. Total number of direct sellers and their sales turnovers per capita is rather low world-wide. There comes the question why direct sellers do direct selling. In our field research we found that, direct sellers which the majority is women, think to buy quality products for lower prices while joining into direct selling organisations. But at the same time, it is understood that, by joining into direct selling organisations, they meet their need of making a change in their social lives. Of course, to get an additional income is at least the first starting motive to join direct selling organisations. Direct selling is a social method and a humane need. In other worlds, direct selling can be considered both business and fun for direct sellers and for consumers. In conclusion, restrictions on direct marketing, especially restrictions on e-commerce should be loosened in western countries. In our country, still some legal arrangements is needed to protect consumers. However, most effective long run precaution will be to educate and train consumers, as well as direct selling companies and direct sellers. VII