Türk deniz ticaret sektöründe insan kaynakları yönetimi yönlü gemi personelinin incelenmesi
Human resources management oriented analysis of seafarers at Turkish maritime industry
- Tez No: 112840
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI KİŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Denizcilik sektöründe yaşanan en temel sorunlardan bir tanesi, eğitimli ve deneyimli gemi personeli istihdam etmek, personelin sürekliliğini sağlamak, ve insan kaynakları ilkelerine uygun olarak gereklilikleri yerine getirmektir. Gemilerin fiziksel olarak firmada ve karadan uzak bulunmaları, denizin ve mesleğin zorlukları hem gemi çalışanları açısından hem de karada görev yapan personel açısından pek çok zorluğu beraberinde getirmektedir. Mesleğin kendisine özgü pek çok niteliğinden dolayı insan kaynakları yönetimi de denizciliğe uygun olarak özelleştirilmelidir. Deniz ticaret sektörü istihdam açısından iki kışıma ayrılır; kara ofislerinde görev personel ve gemilerde görev yapan personel. Bu çalışmanın amacı deniz ticaret sektöründe görev yapan gemi personelini ve gemi personelinin yönetimini incelemektir. Deniz ticaret sektöründe Uluslararası Güvenlik Yönetimi (ISM) uygulamaları başladıktan sonra denizcilik firmaları yeni bir yapılanmaya gitmeye zorlanmıştır. Bu yeni yaklaşım, Denizcilik firmalarının insan kaynakları yönetimi uygulamalarını da etkilemiş, geleneksel personel yönetimi anlayışından uzaklaşıp daha üst düzey bir yönetim yapılanmasına itmiştir. Bu çalışmada personel yönetimi, insan kaynakları yönetimi gibi kavramlar, ilkeleri ve uygulama alanları denizcilik firmaları da göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Gemilerdeki örgüt yapısı, karada görülen diğer firma içi örgüt yapılarından, belirgin farklılıklar gösterir. Bu çalışmada genel olarak gemi içi örgüt yapısı incelenmiş, gemideki bölümler ve hiyerarşik yapı tanıtılmıştır. Gemilerde bulunan personel görevleri ve yetkileri ile teker teker incelenmiş, örgüt yapısı içerisindeki rolü açıklanmaya çalışılmıştır. Gemilerde halen çalışmakta olan ve denizde çalışmayı terk etmiş gemi personeline“iş yaşamı kalitesi”üzerine bir anket çalışması uygulanmış, iki grup arasındaki farklılıklar ölçülerek, deniz ticaret sektörünün en büyük sorunlarından biri olan denizi erken bırakmanın sebepleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most evident problems of merchant shipping industry is to employ well trained and experienced seafarers and to maintain the sustainability of the employment. The physical distance of the vessels to the land and the office of the shipping companies cause arduous factors to both seafarers and the employees work at the land offices. Due to precious properties of the profession, human resource management must be customized accordingly. Dealing with the employment matters, shipping industry must be handled by two separate approaches; first land office employees and second seafarers. This study aims the seafarers working on maritime industry. Modern methods of human resources management have recently found practice at shipping companies with the appliance of International Safety Management (ISM) system. This new approach has affected shipping companies and forced to shift from traditional personnel management to higher level management. In this study, concepts like personnel management and human resources management has been examined with the practices of merchant shipping industry. Shipboard organization has obvious differences, comparing to others. In this study shipboard organization, hierarchic system and the relations between crewmembers have been examined. Each of the duties, responsibilities and authorities have been highlighted. A field study has been performed in order to measure the preference differences between the active seafarers and the crew members who do not work on board anymore determining the reasons of their quitting the onboard jobs. VI TOKÜMAOTASYON MEKKEzf