Hata modu etkisi analizlerinde, hata modlarının belirlenmesi amacıyla QFD ve çözümlerinin belirlenmesi amacıyla triz tekniklerinin kullanılması üzerine bir araştırma
A Research on using QFD for identifying the failure modes and using triz for identifying solutions in failure modes and effect analysis
  1. Tez No: 112854
  2. Yazar: FERHAT AKÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. LEVENT ŞENYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET İşletmeler, gerek üretimlerinde, gerekse üretim sonrası faaliyetlerinde, pek çok zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Bu zorluklar, üretim sırasında hatalara ve çoğu zaman da ürünün kaybına sebep olmaktadır. Hızla artan rekabet ortamı, bu hataların minimum seviyede tutulmasını, işletmeler için zorunlu hale getirmiştir. Klasik metot olan deneme-yanılma metoduyla bu hataların çözülmesi, işletmelere hem zaman kaybı hem de maddi kayıp vermektedir. Söz konusu bu kayıplar, işletmelerin hızla artan rekabet ortamında, rekabet edebilmelerini çok zor hale getirmektedir. Bu sebepten dolayı, oluşan veya oluşması muhtemel hataların önlenmesine yönelik olarak pek çok metod geliştirilerek, işletmelerin, daha kısa sürede ve daha ucuza hataları çözmeleri sağlanmıştır. Bu metotların çoğunun dayanağı istatistiksel tekniklerdir. Bu metotlar arasından, işletmeler tarafından en çok tercih edilenleri, KFG ( Kalite Fonksiyon Göçerimi, QFD ), HM E A ( Hata Modu ve Etkileri Analizi, FMEA) ve TRIZ ( Yaratıcı Problem Çözme Teorisi ) ' dir. Bu metotların tercih sebepleri, kolay anlaşılabilir ve uygulanabilir olmaları, hataları oluşmadan önlemeye yönelik olmaları, maliyetleri çok düşük olmaları ve gelişmeye açık olmalarıdır. Bu çalışmada, işletmeler tarafından en çok tercih edilen bu üç teknik, HMEA altında birleştirilmiş ve bir örnek uygulama ile değerlendirilmiştir. Bu amaçla, öncelikle uygun bir işletme seçilerek, işletmenin en çok sorun yaşadığı ürün için HMEA çalışması yapılmıştır. HMEA çalışması sırasında, hata modlarının bulunmasında KFG tekniğinden yararlanılmıştır ve bulunan hata modlarının çözümleri ise TRIZ metotdu kullanılarak bulunmuş ve uygulamaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The organizations meet lots of problems during their both production processes or processes after production. Because of these problems, the number non-confirmed products increases due to failures in production line. The increase of competition in global market, causes the organizations to hold all these problems and failures in minimum level. Solving all these problems with the classical method of trial and error, causes loss of time and money for the organizations. As a result of loss of time and money, the competition in the market becomes very hard for the organizations. For this reason, from the begining of this century, lots of techniques are developed for solving occured or potential problems for organizations. By the help of these techniques, the organizations started to solve their potential problems with using less time and money. Inside all these techniques, three of them take the interest of organizations mostly. These techniques are, QFD ( Quality Function Deployment ), FMEA ( Failure Modes and Effect Analysis ) and TRIZ ( Teory of Inventive Problem Solving ). Because these techniques are easy to understand, easy to apply, aim to solve problems before occurance and need very little money, they take attraction of the organizations. The aim of this study is to get all these three techniques in the roof of FMEA. For this purpose, firstly a organization chosen and in this organization FMEA techinuque is applied to one of their most popüler products. During the study of FMEA technique, the failure modes are found by the help of QFD technique and the solutions for these failure modes are found by the helo of TRIZ technique.