Hata türleri ve etkileri analizi ve bir uygulama çalışması
Failure modes and effects analysis and study works
- Tez No: 149880
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUZAFFER KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 405
Özet
ÖZET HATA TÜRLERİ VE ETKİLERİ ANALİZİ VE BİR UYGULAMA ÇALIŞMASI Demet GÖNEN Bahkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi/Tez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. Muzaffer KADIOĞLU) Balıkesir, 2004 Günümüz koşullarında ilk seferde doğruyu üretmek, zaman ve maliyet avantajı kazanmak, müşteriye hatasız ürün sunmak ve müşteri memnuniyetim sağlamak işletmeler için ilk sırada gelmektedir. Bunu gerçekleştirirken yapılacak çalışmalarda müşteriye ulaşabilecek olası hataları önceden gören, bunların neden ve etkilerini belirleyen, risk önceliklerine göre değerlendiren ve gerekli önlemleri alarak hataların oluşmasını önleyen proaktif yaklaşım Hata Türü ve Etkileri Analizi 'dir. Bu çalışmada, Hata Türü ve Etkileri Analizi konusunda teorik bir çerçeve oluşturulmuş ve bu çerçeve dahilinde bir uygulama çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında Hata Türü ve Etkileri Analizi hakkında bilgi verilmiştir. İlk olarak bu yöntemin ne zaman ve nasıl ortaya çıktığı üzerinde durulmuş ve bu çalışmaya ne zaman başlanması gerektiği ifade edilmiştir. Ayrıca çalışmanın yapılma amacı ve firmaya sağlayacağı yararlar belirtilmiştir. İkinci aşamada, Hata Türü ve Etkileri Analizi 'nin uygulama süreci açıklanmıştır. Yapılacak çalışma için izlenecek adımlar belirtilmiş ve bu adımların gerçekleştirilmesi sonucunda Hata Türü ve Etkileri Analizi formuna aktarılması gösterilmiştir. Üçüncü aşamada, sistem, tasarım, süreç ve servis olmak üzere Hata Türü ve Etkileri Analizi 'nin türlerinden, aralarındaki ilişkilerden ve uygulama aşamalarından bahsedilmiştir. Dördüncü aşamada, bir firmada yapılan uygulama çalışması anlatılmıştır. Uygulama çalışması tasarım ve süreç Hata Türü ve Etkileri Analizi olmak üzere iki bölümde yapılmış ve elde edilen sonuçlar formlar halinde verilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : hata / hata modu / hata analizi / hata türü ve etkisi / hata türü analizi ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FAILURE MODES AND EFFECTS ANALYSIS AND STUDY WORKS Demet GÖNEN Balikesir University, Institute of Science Department of Industrial Engineering (MSc. Thesis/Supervisor: Assist. Prof. Dr. Muzaffer KADIO?LU) Balıkesir, Turkey, 2004 Nowadays under current circumstances, to make right things at the first time, to save time and get advantages, to supply products having no failure for customer, and to provide customer satisfaction are the first priorities for enterprises. The approach seeing before possible failures that will able to reach to customer while these are performed, determining causes and effects of these, evaluating these according to risk priorities, and preventing failures by taking necessary measures is the Failure Mode and Effect Analysis. In this study, a framework about Failure Mode and Effect Analysis is formed, and an application is made according to framework scope. In the first part of the study, the information about Failure Mode and Effect Analysis is given. First, it is emphasized how and when this method was used, and also pointed out the determination of the efficient starting time. The aims of the study and benefits to be provided for the firm are also described. In the second part, the application process of Failure Mode and Effect Analysis is explained. For the study to be performed, necessary steps to be followed for the performance of such a study are given and it is showed transferring to Failure Mode and Effect Analysis Form in result of being performed this steps. In the third part, the types of Failure Mode and Effect Analysis such as system, design, process and service FMEA, their interrelationships and application stages are described. In the fourth part, a workshop application in a firm is given. It is composed of two parts: Design and Process Failure Mode and Effect Analysis. The results of work are given in forms. KEY WORDS: failure / failure mode / failure analysis / failure mode and effect / failure mode analysis 111