Sanat eserleri inceleme yöntemleri üzerine bir araştırma
An Investigation on the investigation methods of art works
  1. Tez No: 112853
  2. Yazar: HAYAL BAYAÇ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. BEDRİ KARAYAĞMURLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Platon'la başladığı kabul edilen sanat eleştirisinin tarihsel süreçte çeşitlenerek inceleme ve yorum başlıklarıyla değişik yöntemler oluşturduğunu biliyoruz. İnceleme kuramlarını irdelerken, sanat yapıtının ne olduğunu kavrayamadan bu yöntemlerin açıklanamayacağını, bunun yanında sanat eserlerinin çözümlenmesinde değişik disiplinlerin sanatla kurdukları ilişkilerle farklı kriterler oluşturduklarını düşünüyoruz. Bundan yola çıkarak ve bu yöntemleri analiz ederek günümüzde ilgili kesimden kişilerin rahatlıkla anlayabilecekleri yöntemi aramaya çalıştık İnceleme yöntemleri başlığı altında ele aldığımız bölümde semiotik incelemenin yoğun olarak anlam üretme çabasında olduğunu, psikanaliz yöntemin sanatçı üzerinde yoğunlaştığını, yapısalcıların biçimsel açıdan eser çözümlediklerini, ikonografinin tarihsel boyutta ve mitolojiyle bağlantılı olarak esere yaklaştıklarını gördük. Bu yöntemlerin sanat eserine yaklaşımlarında bazı yönleriyle yoğunluk, bazı yönleriyle eksiklik taşıması bizi bir inceleme denemesine itti. Bir eseri değerlendirirken sanatçısının bireysel özelliklerinin dikkate alınması, yine eserin oluştuğu dönemin tarihsel, kültürel ve sosyo-ekonomik yapılarının incelenmesi gerektiğinden hareketle, Turan Erol'un“Milas”adlı eserini çözümleme denemesi olarak incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Art criticism which is accepted to start with Platon has indicated assortment in historical period and have occured different methods until the day. When we examined the investipation theories, we think that, these methods can't be explained without understanding what is the work of art. Also we think that, in the analyzing of art works there was different criterions according to relations between the different disciplines and art. By analyzing these methods, we tried to find which method is more suitable for use today. In this study we saw that; semiotic investigation was in the aim of mean producing, investigators who were interested in structure analyzed the work of art in relation to shape, ikonography approached to work of art by historical and mythological way. In the approachment of these methods to work of art, there are some densities and some deficiencies. Therefore we decided to investigate these methods In the evalvation of the work of art, it is necessary to consider individual properties of artist and also to investigate the historical, cultural and socio-economic structure of the formation period of work. Therefore the“Milas”by Turan Erol was tride to examine in this study. T£&«»