II. Dünya Savaşı'ndan günümüze belgesel fotoğraftaki gelişmeler ve Avustralya örneği
The Development of Australian documentary photography from the II. World War until today
- Tez No: 112855
- Danışmanlar: PROF.DR. SİMBER RANA ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türkçe Özet Belgesel fotoğraf Avustralya'nın sahip olduğu en önemli görsel mirasıdır. Fotoğraf makinesinin ilk kez Avustralya'ya vardığı 13 Mayıs 1841 tarihinden bugüne tam olarak 161 yıl geçti. Avustalya geçen 161 yıl içinde sürekli değişmiş ve geçmiş bu belgesel fotoğraflar sayesinde bugün de görsel dünyamızın bir parçası olabilmiştir. Bu fotoğraflar geçmişi tarihsel bilgiye dönüştüren araçlar olarak görülebilir. 100 yıl önceki Avustralyalıların nerelerde yaşadıklarını, neler giyip nelerle eğlenebildiklerini bu fotoğraflardan izlemek ve gerçeği daha iyi anlamak bu fotoğrafların bize verdiği değerli bir olanaktır. Bu çalışma bağlamında birbirinden çok farklı olan insanlar belgesel Avustralya fotoğrafına yaptıkları katkılardan dolayı incelenmiştirler. 19. yüzyıl koloni Avustralyası'nın İngiliz beyefendileri bir egzotik obje olarak gördükleri Avustralya doğasını ve yerli (Aborigine) halkını fotoğraflarken, 2000'li yılların Ricky Maynard ve diğer Aborigine fotoğrafçıları büyük oranda hırpalanmış kültür değerlerini fotoğraflarının konusu yapmıştır. Baldwin Spencer ve Donald Thomson antropoloji araştırmaları için fotoğraflar çekerken, David Moore kasaba kasaba gezdiği Avustralya'da insanları ve onların yaşamlarım belgelemiş ve Avustralya insanını National Geographic, Life gibi dergiler yolu ile bütün dünyaya tanıtmıştır. Damien Parer savaş alanlarının o korkunç atmosferini fotoğrafları ile bütün dünya basınına yetiştirirken, Frank Hurley Antartika'nın hiç gidilmemiş köşelerini belgelemekteydi. Bugünü belgeleyen Avustralyalı fotoğrafçılar da yaşadıkları zamanı geleceğe taşıma çabasındalar. İşte bütün bu insanlar Avustralya belgesel fotoğrafının emektarları olarak bu çalışmada olanaklar el verdiğince incelenmiştirler. Onların neden fotoğraf çektikleri, fotoğrafa nasıl başladıkları, fotoğraf kariyerleri boyunca yaşadıkları ve çektikleri fotoğraflara dair düşünceler bu çalışmada ele alınmaya çalışılmıştır. Bu fotoğrafların birçoğu bugün Avustralya müzelerinin fotoğraf arşivlerine alınmış, sanat çevrelerinin, tarih araştırmacılarının ve fotoğraf severlerin biricik kaynağı olarak korunmaktalar. Sanat galerileri her yıl sergiler düzenleyip bu fotoğrafları birçok izleyiciye ulaştırmakta. Bu fotoğraflar ve onların etrafında oluşan IIIakademik ve halk örgütlerine de bu çalışmada kısmen yer verilmiştir. Bütün bu fotoğrafçılara dair metinler, örnek fotoğraflar ve fotoğraflara dair yazılanlar bir arada II Dünya Savaşın 'dan Günümüze Belgesel Fotoraftaki Gelişmeler Ve Avusturalya Örneğı isimli bu çalışmanın özünü oluşturmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Documentary photography is the most important visual heritage of Australia. 161 years have past since the arrival of the first camera on Australian shores on 13 May 1841. In these 161 years Australia has been constantly changing and the past could only become part of our visual world today due to these documentary photographs. These photographs can be viewed as a means of transforming the past into historical knowledge. These photos give us the unique opportunity to see and understand where Australians lived, what they wore and how they entertained themselves 100 years ago. This study looks into the work of people of different backgrounds that contributed to Australian documentary photography. British gentlemen in 19th century colonial Australia took photos of Australia's nature and indigenous peoples, whom they regarded as a rather exotic object. Aboriginal photographers of the 21st century such as Ricky Maynard on the other hand choose to take photos that reflect cultural values of indigenous peoples that are under the threat of vanishing. Baldwin Spencer and Donald Thomson photographed Aboriginal people for their anthropological research. David Moore traveled to every corner of the country in order to document the lives of the people of Australia and his photos later traveled the world through magazines such as the National Geographic and Life. Damien Parer made the whole world witness the horrible atmosphere of war and Frank Hurley took photos of places in Antarctica that had never before been documented. Today's Australian photographers continue their efforts to carry their time into the future. All these people, whose work made the documentation of visual history in Australia possible, are part of this study. This thesis tries to reflect on why they took photos, how they became involved with photography, what their experiences were and what the photos stand for. VMany of these photos are now in museum archives and are protected so that they can be of future use to art circles, historians and photography lovers. Exhibitions organized by various art galleries every year ensure that the public gets the opportunity to see these photos. Besides the photographs, this study also tries to introduce academic and other organizations that are concerned with photography. It is these texts about the photographers, sample photos and reflections on the photos that constitute the essence of my Study on The Development Of Australian Documentary Photography from the II World War until Today. VI