Çok değişkenli süreç yetenek analizleri üzerine bir raştırma
A Research on multivariate capability analysis
- Tez No: 112856
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENK ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Özet Kalite kavramını benimsemiş tüm firmaların öncelikli görevi müşteri istek ve spesifikasyonlarına cevap verebilmektir. Bir firmanın belirli bir süreç sonunda meydana getirdiği ürünün müşteri isteklerini hangi oranda karşıladığının matematiksel ve istatistiksel olarak ortaya konması da büyük önem taşımaktadır. Bir süreç sonucu imal edilmiş ürünün kalite karakteristiklerinin spesifikasyonlara uygunluğu süreç yetenek analizleri sonucu elde edilen süreç yetenek indeksleri ile ifade edilir. Bir sürecin sonucu olarak ortaya çıkmış bir ürünün bazı kalite karakteristiklerinin birbirleriyle kuvvetle ilişkili oldukları bilinmektedir. İşte bu ilişkili kalite karakteristikleri bakımından bir sürecin yeterliliğini incelemek çok değişkenli süreç yetenek analizleri ile mümkün olur. Bu çalışmada birinci bölümde tek, ikinci bölümde çok değişkenli süreç yetenek indekslerinin yapıları ortaya konmuş ve bu indekslerden en sık kullanılanları incelenmiştir. Bunun yanısıra üçüncü bölüm olan uygulama bölümünde gerekli varsayımlara uygun olarak, süreç çıktılarından alınan örnek gözlemlere eşdeğer olabilecek şekilde simülasyon tekniği ile veriler türetilmiş ve çok değişkenli bir süreç yetenek indeksinin tahminlenmesinde gerekli olan örneklerin hacimlerinin hangi büyüklükler için nasıl sapma, varyans ve kritik değerler ortaya çıkardığı incelenmiştir. Ayrıca kalite karakteristiklerinin çeşitli varyans kovaryans yapılarının bu indeks tahminleri üzerinde nasıl etkiler yaptığı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract The major goal of any quality oriented company is to meet customers' wants, needs and specifications. And it is very important for the company to quantify their ability of the product to meet the customers wants and spesifications by mathematical or statistical means. The capability of a quality characteristic of a product which is produced by a specific process, is measured by process capability indices which are obtained by detailed process capability analysis. Many quality characteristic of a product coming from a specific process are known to have a strong level of correlation, and one way to measure the capability of a process by means of these correlated quality characteristics is to use multivariate process capability analysis. In the first part of this research the structure of the single variate indices, in the second part the structure of the multivariate capability indices are examined and some of the most common indices in the literature are described. In the third part, a large amount of sampling data are generated by computerized simulation technique and the sampling volumes needed to obtain confident estimates of multivariate indices are calculated and the effects of different variance-covariance structures of the quality characteristics on the index estimates are analyzed T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KUKUUO DOKÜMANTASYON MESKSSS