Osmanlı mimarisi ile ilgili Ekrem Hakkı Ayverdi Külliyatı
The Corpus of Ekrem Hakkı Ayverdi concerning the ottoman architecture
- Tez No: 112859
- Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI ÖNKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Çalışmamız, Osmanlı mimarîsi ile ilgili Ekrem Hakkı Ayverdl Külliyatını, çeşitli yönleriyle Mimarlık tarihi disiplini açısından incelemektedir. Birinci bölümde, Ekrem Hakkı Ayverdi'nin bir iş adamı olarak çalıştığı yıllardan, mimarlık tarihçiliğine uzanan yaşam öyküsü özetlenerek, Külliyatı dışındaki eserlerinin listesi verilmiştir. Böylelikle, Külliyatın arka planının, uzun yıllar süren araştırmalara dayandığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. ikinci bölümde, Türk mimarlık tarihi araştırmalarının başlangıcı ve gelişmesi, bu alanda yapılmış başlıca çalışmalar değerlendirilerek ele alınmış ve E. Hakkı Ayverdi'nin bu sürece olan katkısı tesbit edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, Ekrem Hakkı Ayverdi Külliyatı, muhteva, metod, dil ve üslûp, kavram ve terimler ile kaynaklan açısından incelenmiştir. Dördüncü bölümde, külliyatın incelediği devirlerin dışında inşâ edildiği halde bazı eserlerin kataloga alınması sebebi ile ortaya çıkan problem tartışılmıştır. Son bölümde ise, E. Hakkı Ayverdi'nin Osmanlı mimarîsi ile ilgili hüküm ve yargıları kritik edilerek, Osmanlı mimarîsinin karakteri hakkındaki onun orijinal tesbitlerine yer verilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis investigates, in different aspects, the Corpus of Ekrem Hakkı Ayverdi releated to Ottoman Architecture in terms of discipline of architectural history. In the first chapter, life story of Ekrem Hakkı Ayverdi, extended from years which he is worked as a business man to architectural historian, was summarized and a list of his works apart from his Corpus was given. And so, it was tried to present that background of the Corpus have depended the researches for along time. In the second chapter, beginning and development of studies releated to the history of Turkish Architecture are treated evaluating the main studies in this area; and it is insisted, in this context, on the important of Ekrem Hakkı Ayverdi. In the third chapter, the Corpus of Ekrem Hakkı Ayverdi is analyzed In terms of content, method, orthography and style of telling, concepts and references. In the fourth chapter, the problem, which appeared because that some structures apart from circles of the Corpus was mentioned in it, was discussed In last chapter, judgements of Ekrem Hakkı Ayverdi concerning Ottoman architecture is criticized; his original evaluations aiming at the character of Ottoman Architecture was given place. ¥.?.