1980-90 Döneminde Türkiye'de grafik tasarımın parçalarından afişin sosyo-ekonomik ve kültürel boyutu
Socioeconomic and cultural changes in poster design a part of graphic design in Turkey between 1980-90
  1. Tez No: 112868
  2. Yazar: TUĞCAN GÜLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. H. YAKUP ÖZTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET“1980 - 90 Döneminde Türkiye'de Grafik Tasarımın Parçalarından Afişin Sosyo - Ekonomik ve Kültürel Boyutu”adlı bu tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Konuya geçiş niteliği taşıyan ilk bölümde Afiş kavramının ne anlama geldiği, biçimsel özellikleri ve sanatsal süreçteki aşamalarından bahsedilmiştir. İlk bölüm afişin dünyadaki gelişimini ve vizyonunu incelemiştir. Ardından ikinci bölüme geçilmiştir. İkinci bölümde afişin Türkiye'deki seyri üzerinde durulmuştur. Toplumsal olayların Türk Grafik ve Afiş sanatı üzerinde nasıl bir etkide bulunduğu üzerinde durulmuştur. İncelenen dönem, Cumhuriyet öncesinden başlamakta ve günümüze kadar gelmektedir. Ancak 1980 sonrasını içeren çalışma ağırlıklı olarak üçüncü bölüme bırakılmıştır. Türkiye'de gelişen sanat akımlarının sürükleyici ve bütünleştirici olmamasından dolayı sanatsal irdeleme sanatçıların yapıtları incelenerek yapılmıştır. Gerek ikinci gerekse üçüncü bölümdeki sanatçılar, dönemin tanınan ve saygı gören sanatçıları arasından seçilmiştir. Ürettikleri eserlerin tanıdık olmasına ve uzun bir süre iş üretmiş olmalarına dikkat edilmiştir. Üçüncü bölümde tez konusunun da cevabı olan 1 980 - 90 arası dönem ve afişe etkileri incelenmiştir. Sosyo-ekonomik ve kültürel incelemenin ardından teknolojik gelişmeler ve sanatçılar bazında afiş sanatındaki gelişmeler ele alınmıştır. Dönemin kısa ve iki yönden de sabitlenmiş bir evre olması nedeniyle, incelenen sanatçı sayısı ikiyle sınırlandırılmıştır. Çünkü yukarıda da belirtildiği gibi seçilen sanatçılarda aranan en önemli nitelik tutarlılık ve sürekliliktir. Bu dönemde üretim yapan sanatçılar ya afiş konusuyla ilgilenmemişler ya da gelişen iletişim olanaklarının bir dezavantajı olarak özgün ve kalıcı iş üretememişlerdir. Bu açıdan döneme bakıldığında geçmişten geleceğe geçen ve tutarlı işler üreten Bülent Erkmen ve Sadık Karamustafa dikkat çekmektedir. İncelemeye giremeyen 90'lı yıllarda ise artan taleple daha çok sanatçı çıkacaktır. Araştırmanın konusu“1980 - 90 Döneminde Türkiye'de Grafik Tasarımın Parçalarından Afişin Sosyo - Ekonomik ve Kültürel Devinimi”olduğu için inceleme ve çözümleme sırasında örnekler üzerinden gidilerek görsel olarak zenginleştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thesis - The economic and cultural change of the poster as a part of design in the era 1 980 - 1 990 in Turkey- consists of three sections. In the first section, the consept of poster, if s structural specialities and the development steps in the history of art has been discussed. In the second part the emphasis is put on the poster in corelation with the Turkish recent history. The era examined covers the time prior to the foundation of republic up to the present day. In this colourfull part of Turkish history the change in the art of poster and graphic has been studied parallel to the changes in sociaty. Nevertheless the last thirty years starting from 1980's has been mostly considered in the third section of the thesis. Since the trends in Turkey do not follow a proper time line to be studied under a cronological order, the time line has been made according to the progress of artists in their career. Both the artists in the second and the third sections have been choosen among the ones that are well known and admired in their own era. By the third section we shad a light on the effects of the period between 1 980 - 1 990 on the development of the art of poster. Following to the reveal of the socio-economic and cultural difference, several changes brought by the technology and the improvement according to the artists can be examined. For the era is short and limited in two sides the artists studied are also limited by two. The points looked for in the selection of artists were -as mentioned before- continuity and consistency. The rest and the most of the performers in this fast and limited period were either not interested in poster or could not cope with the technological developments and could not be unique or consistend. When we consider this era from this point of view Bülent Erkmen and Sadik Karamustafa are evident names. In the 90's where has not been covered in our study, we notice more artists who can find a place in the sector by the growing demand. Since the subject of the research is The economic and cultural change of the poster as a part of design in the era 1980-1990 in Turkey" I have exemplified the sections with concrete work of graphic and poster arts which also helped me in enlivening the thesis. iii