Türkiye'de yatırım indirimi uygulaması
Investment reduction application in Turkey
- Tez No: 112867
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Dünya ülkeleri vergisel teşviklerden yararlanmaktadırlar. Teşvik uygulamaları gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkeler arasında farklılık arz etmektedir. Genel olarak yatırım indirimi gibi dolaylı teşvikler daha geniş uygulama alanı bulmaktadır. Devletin alması gerektiği vergiden kısmen yada tamamen vazgeçerek özel teşebbüsleri teşvik ettiği görülmektedir. Türkiye'de teşvik uygulamaları Cumhuriyetin kurulmasından önce başlamıştır. Ancak gerçek anlamda teşvik uygulamaları 1950 yılından sonra başlamış ve 1963 yılında birinci beş yıllık kalkınma planı ile programlı olarak teşvik uygulamasına geçilmiştir. 1963 yılından itibaren yatırım indirimi uygulaması da başlamış ve günümüze kadar uygulama alanı bulmuştur. Yatırım indirimi uygulaması ile kalkınmanın finansmanı ve özel teşebbüsün güçlendirilmesi amaçlanmıştır. Kalkınmanın sağlanması güçlü özel teşebbüsle olabilecektir. Güçlü özel teşebbüs, uzun dönemde daha çok vergi ve refah seviyesi yüksek bir ülke meydana getirecektir. Çalışmamızda birinci bölümde teşvik, yatırım, kalkınma, koruma gibi kavramlar ve ilişkileri üzerinde durulmuş, ikinci bölümde Türkiye de teşvik uygulamaları ve tarihi gelişimi konusu işlenmiş, üçüncü bölümde ise yatırım indirimi uygulaması anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The world countries have been taking the advatage of the encouragements on taxing. The encouragement applications introduces difrences between the developed and developing countries. In general, indirect encouragements as the investment reduction finds grater applying field. It is observed that it encourages the private entrepreneurs by omiting the tax partly or completely that the government takes. The encouragements applications in Türkiye started before the republic was founded. But meaningly it started after 1950, and in 1963 with the 5 year developing plan it has been passed to the encouragement applications in programs. The investment reduction application has also started since 1963, and it has found application field until today. By investment reduction application it has been aimed to strenthen the development finans and the private entrepreneurs. Obtaining the development will be possible with private entereneurs. Powerful private entrepreneurs in long term will bring forth more taxes and a high leveled prosper country. In our study, the first section has studied on the concepts as encouragement, investment, development protection and their relations, in the second section it has been studied on the encouragement aplications in Türkiye and its historical deevelopment, and in the third part investment reduction application is mentioned. VT