Süpermarket işletmelerinde satış gücü yönetimi
Sales force management at supermarket companies
  1. Tez No: 112880
  2. Yazar: AYÇA AYGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ESİN KÜHEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Günümüzde perakendeci işletmelerin sayısının artmasıyla bu sektörde görev alan satış elemanlarının sayısında da artış olmuştur. Bunun sonucu olarak da işletmeler satış gücüne önem vermeye başlamışlardır. Bu yaklaşımdan hareket edilerek, çalışmanın birinci bölümünde perakendeci işletmeler ele alınmıştır. Perakendeciliğin gelişimi, sınıflandırılması ve özellikleri üzerinde durulmuş ve her bir perakende işletmesi tek tek incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise satış gücü yönetiminin fonksiyonları incelenmiştir. Satış gücünün amaçlarının, örgüt yapısının ve sayısının belirlenmesi, satış gücünün devşirilmesi ve seçimi, eğitilmesi, ücretlendirilmesi, güdülenmesi ve performanslarının değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur. Uygulama kısmında ise, İzmir ilinde faaliyet gösteren supermarket işletmelerindeki yöneticilere anket aracılığıyla yapılan anket çalışmasıyla sonuçlar değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays the number of sales people are increased because of the increasing of retail companies. The result of this retail companies started to give more importance to their sales people. Beginning of this point, I examined the retail companies at the first part of this study. The development, classified and features of retailers are examined. At the second part of this study, sales force management functions are examined. These functions are include determining the sales force purpose, defining the organizational structure and sales force size, recruitment and selection of sales force, establishing traning programs, compensating the sales force, motivating the sales people and sales force evulation. All functions are examined step by step. At the last part of this study, the inquiry is applied to sales managers who work at supermarkets in İzmir. All result of inquires are evulated and proposed.