Kalkınmanın sürdürülebilirliği ve insani kalkınma ilişkisi
The Sustainability of development and relationship with the human development
- Tez No: 112881
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Kalkınma stratejilerinin temel özelliği, bunların sadece ekonomik değil, bunun yanında sosyolojik, kültürel ve siyasal tercihlerle de ilgili olmalarıdır. Günümüzde, teknolojik alanda yaşanan hızlı gelişmeler, bu stratejileri önemli ölçüde etkilemektedir, ileri gelişmişlik düzeyi, ülkelerin özellikle fiziki sermaye birikimleri ile birlikte, nitelikli işgücü sayesinde elde edilen teknolojik gelişmelere bağlı olmaktadır. Endüstri çağının kaynak üstünlüğüne dayanan yapısı, bilgi çağına geçişle birlikte, yerini bilgiye -teknolojik bilgiye (know-how)- bırakmakta ya da üstünlüğü paylaşmaktadır. Bilim ve teknolojinin maddi üretimdeki rolü ve yoğunluğu artarken teknolojik yenilenmenin de üretkenlik artışındaki payı giderek yükselmektedir. Teknolojik yenilikler, ürün ve hizmet üretiminin miktar ve kalitesini arttırmakta ve yeni iş alanlarının doğmasına yol açmaktadır. Bu nedenle, teknolojik yenilikler, ekonominin gelişmesini, toplumsal refah düzeyinin yükselmesini ve yaygınlaşmasını doğrudan etkilemektedir. Teknolojik yeniliklerin insan faktörü tarafından gerçekleştirilmesi, insanın niteliğinin, teknolojik gelişme açısından ne derece önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, teknolojik alanda görülen yenilikler ve bilgi teknolojilerinde ortaya çıkan gelişmeler, yeniliklere dayalı ve insan odaklı kalkınma stratejilerini ön plana çıkarmıştır. Değişimin yaşandığı, teknoloji ve insan faktörünün ön plana çıktığı günümüzde, kalkınma olgusunun fiziki sermayeye dayalı, teknolojiyi ekonomi dışı olarak ele alan geleneksel yaklaşımlar yerine, yeniliklere vurgu yapan ve insan odaklı yeni yaklaşımlar çerçevesinde ele alınması, yaşanan değişimi daha iyi açıklayabilmektedir. ifade edilen bu bütünsellik ve kapsam içinde, yeniliklerin sürekliliğine dayalı bir kalkınma stratejisinin; yaratıcı insana dayanması, yenilikleri merkez alması ve stratejinin tüm toplumsal alanda geçerli olması gerekmektedir. Bu bağlamda söz konusu stratejiyi, Sürdürülebilir Yenilikçi Kalkınma Stratejisi olarak adlandırmak mümkündür. Ulusal Ar-Ge ağının kurulması, teknolojik kapasitenin arttırılmasına dönük tüm faaliyetler ve yenilikçi kurumsallaşmayı ve yapılaşmayı gerçekleştirmeye dönük politikalar, bu stratejinin başarısını arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main feature of development strategies is being concerned with not only economical, but also cultural, sociological and political preferences. Today, the rapid developments that are occured in the technological area, affect these strategies in a great degree. The level of development is connected with the physical capital accumulation of the nations and technological developments which are occured by the higy quality labour force. The structure of the Industry Era, that is based on physical source, give its place to information, during the transition period to Information Era. While the role and importance of science and technology in physical production is increasing, the part of technological innovations increase the quality and the quantity of good and service production, and be the cause of appearing new working areas. Because of this, technological innovations affect the development of the economy, Therefore, they affect the increasing and becoming widespread of the social prosperity level, directly. Realizing the technological innovations by human factor, shows the importance of the human quality from the point of technological development. Thus, the innovations in technology and the improvement in information technologies, make important the development strategies which are based on human and innovations. While transformation is seen and technology and human factors become the most important thing, considering the development concept with new approachs which are based on human and give importance to innovations, instead of traditional approachs which are based on physical capital and consider the technology as an exogenous variable, explains this transformation, better. In addition, the development strategy, that is based on sustainability of innovations, should be based on creative human, should take the innovations as a center and should be acceptable in all social areas. For this reason, it's possible to call this strategy as“Sustainable Innovative Development Strategy”. Setting up the national network of Research&Development and all of the activities for expanding the technological capacity will increase the succes of this strategy.