Bir mali kurum olarak Türk Rekabet Kurumu ve Türkiye'de rekabetin korunmasına yönelik 4054 sayılı yasa uygulaması
Turkish competition authority as a fiscal institution and the application of the law no. 4054 on the production of the competition.
  1. Tez No: 112884
  2. Yazar: DEVRİM ÇUKUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Rekabet kavramı, uzun zamandan bu yana tüm sosyal bilimlerin başlıca çalışma alanlarından birisini oluşturmuş, özellikle sanayi devrimi ile birlikte ekonomi ve hukuk alanındaki çalışmalarda rekabete daha fazla yer verilmeye başlanmıştır. Rekabetin ekonomik, sosyal ve siyasal etkileri dikkate alındığında, rekabet hukuku ile oluşturulmak ve korunmak istenen piyasadaki rekabetçi yapıdır. Bu amaçlarla yerel ve global anlamda rekabet hukuku düzenlemeleri yapılmaktadır. Günümüzde liberal ekonomiyi kabul eden tüm modern hukuk sistemlerinde rekabet hukuku bağımsız, sui generis ve sosyal bir hukuk dalı olarak yerini almıştır. Ülkelerdeki piyasa yapılarının farklı özellikleri, ülkede uygulanan siyasal, ekonomik ve sosyal sistem nedeniyle rekabet hukukunun yerel uygulamaları bir takım farklılıklar taşımasına rağmen, rekabet hukukunun genel anlamda kabul gören temel ilkelerinin bulunduğu görülmektedir. Bu çalışmamızda ekonomik ve hukuki yönleriyle rekabet kavramını incelemeyi ve rekabet hukukunun ve özellikle de Türk Rekabet Hukukunun genel yapısını değerlendirmekteyiz. Bu amaçla, niteliği itibariyle bağımsız bir idari otorite olan Türk Rekabet Kurumu'nun organizasyonunu ve işleyişini incelemeye ve 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun uygulamalarına değinmeye çalıştık. 19. Yüzyılın sonlarında Amerika'da doğup gelişen, özellikle Avrupa Birliği rekabet hukukunun oluşumu ile ivme kazanan ve gümrük birliği kararları ile ülkemiz hukuk sistemine bağımsız bir hukuk dalı olarak giren rekabet hukukunu, bu hukukun ekonomik temellerini ve Türk Rekabet Kurumu ve uygulamalarını tanıtan bu çalışmamızın her bir alt konusu aslında başlı başına bir bilimsel çalışmayı gerektirecek kapsamdadır.Çalışmamızın ilk bölümü rekabet kavramını ve genel olarak rekabet hukukunu içermektedir. Rekabet, bu bölümde öncelikle ekonomik ve hukuki anlamlarıyla incelenmiş, rekabete yönelik değişik iktisadi yaklaşımlara yer verilmiş ; rekabetin kültür, küreselleşme ve yeni ekonomi gibi kavramlarla olan ilişkisine ve bu ilişkilerin özellikle hukuki yönüne değinilmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde ayrıca rekabet hukukunun amacı, işlevi, konusu ve kaynaklan açıklanmış, hukuk sistemi içerisindeki yeri ve diğer disiplinlerle ilişkileri irdelenmiştir. Yine bu bölümde, Dünya'da rekabet hukukunun doğuşu ve çeşitli ülkelerdeki uygulamaları karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve son olarak da Türkiye'deki piyasaların rekabet yapısı ve ülkemizde rekabet hukuku alanında yapılan çalışmalar değerlendirilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde Türk Rekabet Kurumuna ve çalışmalarına yer verilmiştir. Bu bölümde öncelikle Türk Rekabet Kurumu'nun organizasyonu, organları ve işleyişi ; daha sonra da bağımsızlığı ve denetimi açıklanmıştır. Yine bu bölümde Türk Rekabet Kurumunun araştırma ve inceleme usulü ayrıntılı olarak incelenmiş ve son olarak da Rekabet Kurulu kararlarına karşı yargı yolu değerlendirilmiştir. Çalışmamızın üçüncü ve son bölümünde ise 4054 sayılı Rekabet Yasası uygulamalarına yer verilmiş ve özellikle de rekabeti ihlal eden fiiller ve bunlara yönelik yaptırımlar incelenmiştir. Rekabet ihlallerinden ilki olarak rekabeti sınırlayıcı anlaşma, uyumlu eylem ve kararlar ele alınmış ve bu konudaki Avrupa Birliği ve Türk rekabet hukuku yaklaşımları tanıtılmıştır. Yine bu bölümde hakim durumun kötüye kullanılması yolu ile rekabetin sınırlanması ve birleşme ve devralmalara yönelik Avrupa Birliği ve Türk Rekabet Hukuku uygulaması tanıtılmıştır. Bu bölümde son olarak Türk rekabet hukukunda, rekabeti sınırlayan fiillere yönelik olarak düzenlenen yaptırımlara yer verilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Competition as a concept has occured as one of the main studying areas of all social sciences for a long time. Especially by the Industrial Revolution, competition have been begun to discuss more often on the studies on the economy and law areas. If We consider the economical, social and political effects of the competition, the competitive structure of the market is the main thing that have been tried to establish and protect by the competition law. For these purposes, the local and global competition regulations have been prepared and the institutions have been founded to administer the application of these regulations. At the present, the competition law is accepted as an independent, sui generis and social law branch among all modern law systems that prefer the liberal economy. Although the local applications of the competition law include some differences by means of the market structures and economical and social systems of the states; it is possible to say that the general accepted principles of the competition law have been constituted. In this thesis, We have intended to study on the legal and economical aspects of competition and introduce the general structure of the Turkish Competition Authority. For this aim, We tried touching on the organization and practices of Turkish Competition Authority as an independent administrative institution and the application of The Law On The Protection Of The Competition (Law No: 4054). Each chapters of this study is as comprehensive as to be the subject of a scientific thesis all by itself. The first chapter of our study includes the competition as a concept and the competition law in general. The competition has been examined with its economical VIIand legal meanings, different economical approaches regarding the competition have been given a place, the relations between the competition and culture, globalism and the new economy and the legal aspect of these relations has been mentioned in this chapter. Besides in this chapter, the purposes, the subject, the function and the sources of the competition law, its place on the legal system and its relations with other scientific disciplines have been explained. Finally, the appearance of the competition law on the World, its comperative international applications, the competitive structure of Turkish Markets and the studies on the competition law in Turkey have been mentioned. In the second chapter, Turkish Competition Authority and its practice have been given a place. The organisation, organs, proceedings, independence and audit of Turkish Competition Authority have been examined in this chapter. The research and examination procedure of Turkish Competition Authority has been also explained in this chapter. In the third and the last chapter of our thesis, We did study on the application of Law No: 4054, breachs of competition and the sanctions. The agreements, harmonious acts and decisions that limit the competition, mergers and acquisations, abuse of the dominant position and the legal results of these acts have been discussed in this chapter.