Konaklama işletmelerinde insan kaynakları kapsamında işgücü devir hızının analizi ve Muğla bölgesi örneği
The Analysis of labor turnover rate with in human resources context at hospitality companies and a study in Muğla region
- Tez No: 112885
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZKAN TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET İnsanların turizm olayı içerisinde sürekli yer değiştirmeleri, hizmet sektörlerinin önemini daha da arttırmaktadır. Turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmeler üretim ve sunumlarını gerçekleştirirken hem birbirleriyle işbirliği yapmak hem de rekabet etmek zorunda kalmaktadır. Bu sektör içinde yer alan konaklama işletmelerinin emek-yoğun özellik taşıması, insan faktörünün tartışılmaz bir yere ve öneme sahip olduğunu göstermektedir. Konaklama işletmelerinde insan kaynaklarının temini ve seçimi, etkin ve verimli bir şekilde değerlendirilmesi ve yüksek işgücü devir hızı oranını düşürmek, işletme yönetiminin üzerinde önemle durması gereken bir konudur. Konaklama işletmelerinde faaliyetlerin gerçekleştirilmesi hem çok sayıda işgücü gereksinimini hem de bu işgücünün belirgin niteliklerinin olması gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Nitelik ve nicelik açısından uygun işgücünün istihdam edilmesi işletmelerin hedeflerine ulaşmada en önemli etkenlerden birisi olarak görülmektedir. Konaklama işletmelerinde insan kaynaklarının önemli bir unsur olması, bu kadroyu biraraya getirecek yönetimin yetki ve sorumluluklarını daha da önemli kılmaktadır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak konaklama işletmeleri ve özellikleri, konaklama işletmelerinde insan kaynaklarının yeri ve önemi, özellikleri, örgütlenmesi ve işlevleri ele alınmıştır. İkinci bölümde işgücü devri incelenmiştir. İşgücü devrinin tanımı, kapsamı açıklanarak ekonomik, işletmeler ve işgörenler açısından önemi vurgulanmıştır. İşgücü devir hızı oranı hesaplama yöntemleri ele alınarak konaklama sektöründe işgücü piyasasını etkileyen etkenlere değinilmiştir. Çalışmanın temelini oluşturan konaklama işletmelerinde, işgücü devrine yol açan işletme içi, işletme dışı ve diğer etkenler olarak ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. VIÜçüncü bölümde ise, Türkiye turizminde önemli bir yere sahip olan Muğla bölgesindeki konaklama işletmelerinde yapılan anket çalışmasından elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Oluşturulan teorik çerçeve ve uygulamadan elde edilen bulgular sonucunda, çalışmanın son bölümünde sonuç ve öneriler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT People's continuously changing locations in tourism sector increases the importance of service sector significantly. Firms those who operate in tourism sector both compete and collaborate with each other while presenting and producing. Due to labor-intensive characteristics of hospitality companies in this sector depicts the importance of human factor. Job placement of human resources, using them effectively and efficiently and lowering the turnover rate in hospitality companies are important tasks of management team. Completing tasks in hospitality companies require both large number of work force and work force loaded with specific characteristics. Employment of proper work force in quality and quantity is viewed to be the most important factors of accommodation firms in the process of achieving their goals. Human resources' being an important element of hospitality companies increase the importance of the authorities and responsibilities of the management team who forms the work force. This study consists of three sections. In the first section, in general hospitality companies and their characteristics, the value, importance, characteristics, structure and functions of human resources in hospitality companies are analyzed. Turnover is investigated in the second section. The economic significance of turnover is emphasized by defining and explaining the content of turnover. Calculation techniques of turnover rate are investigated and factors that affect work force in hospitality sector are analyzed. The internal, external and other factors that cause in hospitality companies which also forms the base for this study is explained in detail. VIIIIn the third section, the findings of survey study applied on hospitality companies in Mugla region that has a significant standing in Turkey's tourism are analyzed. As a result of theoretical structure and empirical findings conclusion and suggestions are given in the last section of the study. IX