Kalite ve çevre yönetim sistemlerinin bütünleştirilmesi: ISO 14000 yaklaşımı
The Integration of quality and environmental management systems: ISO 14000 approach
  1. Tez No: 112883
  2. Yazar: HİLMİ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
ÖZET Dünyamızda çevre sorunları her geçen gün hızla artmaktadır. Çevre sorunlarının çözümünde işletmelere de önemli sorumluluklar düşmektedir, işletmelerin, tüm faaliyetlerinde çevre konularını da dikkate almaları, dünyamızdaki çevre sorunlarının çözümünde çok önemli katkıları olacaktır. Bununla birlikte, işletmelerin, çevre performanslarını geliştirmeleri, işletmelere verimliliklerini artırmada, maliyetlerini düşürmede vb. bir çok alanda fırsatlar sağlamaktadır. Kalite konularının, işletmelere önemli rekabet avantajları sağladığı gibi, çevre konuları da işletmelere ciddi boyutlarda rekabet üstünlüğü sağlayacaktır. Yasal düzenlemelerin, kirliliğin önlenmesinde sağladığı başarılar sınırlı kalmıştır. Bu nedenle işletmelerin çevre konularına yaklaşımları çevre yasalarına uyumun ilerisine giderek, proaktif olmalıdır. İşletmelerin çevre konularına yaklaşımları kirliliğin kontrolü yerine kirliliğin önlenmesi olan proaktif yaklaşıma yönelmelidir ve işletmeler, çevre konularını işletme stratejileri ile bütünleştirmelidirler. İşletmelerde çevre yönetim sistemleri, tedarik zincirindeki tüm kararlar ile çevre konularının bütünleştirilmesi sağlanabildiği ölçüde başarılı olabilecektir. ISO 14001 ÇYS de, ürünlerin yaşam sürecinin tüm evrelerinde çevre konularının değerlendirilmesi, işletmelerin tüm faaliyetleri ve işletme stratejileri içerisinde çevre konularının bütünleştirilmesi gerekliliğini belirtmektedir. İşletmelerde ISO 14001 ÇYS, sadece alınması gereken bir belge olarak görülürse, ISO 14001 ÇYS'den beklenen başarılara ulaşılması sınırlı kalmaktadır. ISO 14001 ÇYS uygulanması, örgüt kültüründe de değişimlerin yapılması ile başarılabilir. ISO 14001 ÇYS'nin en önemli özelliklerinden birisi de işletmelerin mevcut kalite yönetim sistemleri ile bütünleştirilebilir olmasıdır. ISO 9001 KGS ile ISO 14001 ÇYS'de bir çok ortak gereklilikler bulunmaktadır. Bunun sonucu olarak, KGS belgesi olan işletmeler için ISO 14001 ÇYS'nin geliştirilmesi ve uygulanması çok daha kolay olmakta ve geliştirme maliyetleri önemli ölçüde azalmaktadır. Bu nedenle ISO 14001 ÇYS'ni geliştirmeyi ve uygulamayı düşünen işletmeler, ISO 9001 KGS ile ISO 14001 ÇYS arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları tam olarak anlamış olmalıdırlar.Bu çalışmada; işletmelerin, çevre konularını tüm işletme faaliyetleri ile nasıl bütünleştirebilecekleri ve çevre konularını işletme stratejilerinin bir parçası haline nasıl getirebilecekleri üzerinde durulmuştur. Çevre yönetimi konusunda temel kavramlara değinilmiş ve işletmelerin çevre yönetimi konusuna yaklaşımları incelenmiştir. Çevre yönetim sistemi olan ISO 14001 ÇYS ve bu sistemin işletmelerin kalite yönetim sistemleri ile bütünleştirilmesi değerlendirilmiştir. ISO 14001 ÇYS geliştirmesi ve uygulanması aşamasında işletmelerde gerçekleşecek kültürel değişimin başarılmasında gerekli koşullar incelenmiştir. Anket çalışması ile, işletmelerin, çevre konularına yaklaşımları, işletme faaliyetleri ile çevre konularını bütünleştirme düzeyleri ve ISO 14001 ÇYS'nin, işletme performansına ve işletme faaliyetlerine olan etkileri değerlendirilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Everyday, environmental problems are increasing steadily in our world. Companies have got Important responsibilities in solving environmental problems. Attention of the companies on environmental problems in all their activities will have very important contribution in solving environmental problems. Addition to this, improvement of environmental performances of the companies provide significant chances on increasing productivity and decreasing costs of the companies. While quality issues ensure important competitive advantages to companies, environmental issues will also add important advantages in their competition. Achievements in regulatory law have stayed limited in preventing pollution. For this reason approach of the companies on environmental issues should be proactive going beyond complying with environmental regulations. Approaches of the companies on environmental issues should be proactive towards preventing pollution rather than controlling pollution and companies should integrate environmental issues with their company strategies. Environmental management systems in companies can be successful unless they can integrate all the decisions in their supply chains with environmental issues. ISO 14001 EMS specifies that environmental issues should be evaluated in all phases of product life and within all activities and strategies of the company. If ISO 14001 EMS is seen only as a certificate to be taken than the success to be expected from it will stay limited. Application of ISO 14001 EMS can be achieved by making the necessary changes in the culture of the organization. An important feature of ISO 14001 EMS is the integration with existing quality systems. ISO14001 EMS and ISO 9001 QAS have got many common requirements. In this way, it is easier for the companies who have QAS certificate to implement and improve ISO 14001 EMS and improvement costs will decrease with important savings. For this reason companies thinking of implementing and improving ISO 14001 EMS, should understand clearly the similarities and the differences between ISO 14001 EMS and ISO 9001 QAS. VIIIn this study, it is emphasized how the companies can integrate environmental issues with all their activities and how they can bring together environmental issues with their company strategies. Basic issues of environmental management are discussed and approach of companies towards environmental management issues are examined. ISO14001 EMS which is an environmental management system and integration of this system with the companies' quality systems are evaluated. In the application and development phases of ISO 14001 EMS, necessary conditions in achieving the realization of cultural change are examined. With a questionnaire survey, the approaches of companies towards environmental issues, level of integrating environmental issues with company activities and effect of ISO 14001 EMS on the company performances and company activities are evaluated.