Türk vergi yargı sisteminde kanun yolları ve değerlendirilmesi
The Law means in Turkish tax trial system and the evaluation
- Tez No: 112894
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türk Vergi Yargı Sistemindeki Kanun Yolları, gerek mevzuattaki ve gerekse uygulamadaki yönleriyle açıklanmış, kanun yollarının önemi ve vergi yargısı içerisindeki yeri anlatılmıştır. Kanun yolları, ilgili Danıştay kararlan ile birlikte tek tek ete alındıktan sonra, Türk Vergi Yargısının işlevleri açısından bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Bu değerlendirme yapılırken kanun yollarının vergi yargısının işlevlerine göre etkinliği irdelenmiş ve değerlendirme, sunulan tablolardaki farklı bakış açılarıyla derinleştirilmeye çalışılmıştır. Vergi uyuşmazlıklarının, dinamik bir hukuk dalı olan vergi hukukundaki gelişmelere paralel olarak her geçen gün çeşitlenerek artması, kanun yollarının vergi yargısı içerisinde ne kadar önemli bir yeri olduğunu uyuşmazlığın taraflarına ve vergi yargı organlarına hissettirmektedir. Sık değişen vergi mevzuatını takip etmek zorunda olan vergi yargısındaki kanun yolları, uygulamada sorunlarla iç içedir. Anayasamızın belirttiği yüksek mahkemelerden biri olan Danıştay'ın yüksek içtihat mahkemesi kimliğinden uzaklaşması, bölge idare mahkemelerinin görevlerinin yerine getirememeleri ve ilk derece vergi yargı organlarının iş yükü, kanun yollarının sorunlarının artmasına sebep olan etkenlerden bazdandır. Çalışmada ayrıca, Türk Vergi Yargı Sistemindeki kanun yollarının aksayan yönleri tespit edilmiş daha sonra bu sorunlarla ilgili çözüm önerileri sunulmuştur. Kanun yollarındaki aksaklıklar genel olarak vergi ve vergi yargılama mevzuatından, vergi yargı organlarının yapılanma şekillerinden ve uyuşmazlığın taraflarından kaynaklanmaktadır. Bu aksaklıklar, kanun yollarının vergi yargılamasındaki işlevlerini tam olarak yerine getirememesine sebep olmaktadır. Kanun yollarının etkinliğinin arttırılması için önerilen çözüm önerilerini ise genel hatlarıyla, vergi idaresinin ve vergi yargı organlarının yeniden yapılandırılması, vergi mevzuatının ve vergi yargı sisteminin iyileştirilmesi, bunun yanında da vergi idaresinin kanun yollarına ve vergi yükümlülerinin de vergiye bakış açılarının değiştirilmesi şeklinde özetleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Law Means in the Turkish Tax Trial System have been dealt with in terms of both in the current regulations and in the exercises and the importance and role of the law means in the tax trial have been stressed in this study. Following the consideration of the law means one by one together with the decisions by the State Supreme Court, the aforementioned law means were subjected to evaluations in terms of the functions of the Turkish Tax Trial. In evaluating the above mentioned respects, the effectiveness of the law means considering the functions of the Tax Trial were analyzed and the evaluation was forwarded in depth from various point of views presented in the tables. The fact that the tax disputes are on the increase by differentiating day by day in parallel with the developments in the tax law which is a dynamic law field makes it feel to the parties of the dispute and tax trial organs how import role the law means play in the tax trial. The law means in the tax trial having to keep abreast of the frequently changing tax regulations are covered by the problems in the exercises. The fact that the State Supreme Court, one of the High Courts as pointed out by our Constitution, diverges from its real identity of being a high court of analyzing and connecting the decisions and the territorial state courts fail to execute their functions and the heavy burden of disputes of the local tax trial organs are only some factors giving rise to the increases of the problems related to the law means. What's more, in the present study, the failing aspects of the law means in the Turkish Tax Trial Systems were determined and the resolution suggestions were offered relative to the troubles at issue. The failings are generally due to the tax and the tax trial regulations, to the formation forms of the tax trial organs and to the parties of the disputes. Failings in question give rise to the fact that the law means fail to carry their functions in the tax trial in an adequate way. The resolution suggestions may be summarized as follows; - reorganization of the tax offices and the tax trial organs, - improvement of the tax regulations and the tax trial system, - changing the viewpoints of the tax offices as regards the law means, - changing the tax payers' standpoints with reference to taxes. %£. vûKsııcoa«ı*ı vramf bokOmantasyon mucm