Teknolojik ilerlemeye dayalı kentsel kalkınma yaklaşımı: İzmir örneği
Urban development approach based on technological progress: The case of izmir
- Tez No: 112895
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET iletişim ve enformasyon teknolojileri, mikroelektronik ve esnek üretim sistemlerinin gelişmesi, yeni bir sosyo-ekonomik yapının, bilgi toplumunun ve bilgi ekonomisinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Dünya ekonomisinde son yirmi beş yılda meydana gelen bu değişim, kentlerin gelişimini de etkilemiştir. Kentler, günümüzde teknolojinin ve bilginin üretildiği, yayıldığı ve ekonomik etkinliklerde kullanıldığı mekânlardır. Kentsel kalkınma sürecinde, dinamik bir değişken olarak teknolojik ilerlemenin göz önüne alınması, günümüzde artık bir zorunluluk olmuştur. Bu çalışma, böyle bir ihtiyaç nedeniyle yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde kent kavramının etimolojik kökenleri ve kentsel kalkınma kavramı incelenmiş, kentsel kalkınma teorileri kısaca ele alınmıştır, ikinci bölümde teknolojik ilerleme kavramları ve yaklaşımları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde seçilmiş ülkelerde, teknolojik ilerlemeye dayalı kentsel kalkınma konusundaki gelişmeler anlatılmıştır. İlk üç bölümde ele alınan kavramlar, teoriler ve uygulamalar göz önünde bulundurularak son bölümde, teknolojik ilerlemeye dayalı bir kentsel kalkınma modeli geliştirilmeye çalışılmış ve bu modelin İzmir'de uygulanabilirliği tartışılmıştır. Çalışmanın İzmir'i modelin uygulanmasında pilot kent olarak belirlemesinin nedenleri şunlardır: İzmir'in 5000 yıllık tarihiyle Türkiye'nin en eski yerleşim yerlerinden biridir. İzmir kent kültürü ve toplum yapısı, dünyadaki son değişimlere uyum sağlayabilecek düzeydedir. Aynı şekilde İzmir, coğrafî konumu ve ekonomik etkinlikleri ile Türkiye'de küreselleşme sürecine entegre olabilecek ilk kenttir. Küresel yerelleşme döneminde, uluslararası ilişkiler önemini yitirirken yerel birimler, ekonomiler ve kültürler arası, kentler arası ilişkiler ön plana çıkmaktadır. Yapılan bu çalışma, İzmir'de teknolojik ilerlemeye dayalı bir kentsel kalkınma modelinin uygulanmasının mümkün olabileceğini ve böyle bir sürecin İzmir'i küreselleşen dünyaya entegre edebileceğini iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Developments in microelectronics, communication and information technologies, and flexible production systems have led to information society and information economy and consequently a new socio-economic structure. This transformation of the world economy in the last twenty-five years has also created an impact on the development of cities. At present, cities are the places where information and technology are produced and used in economic activities. Today, it is necessary to consider technological progress as a dynamic variable in the urban development process. Such necessity motivated this study. In the first chapter, the origins of cities, the concept of urban development, and theories of urban development are reviewed while the second chapter treats various concepts and approaches of technological progress. Examples of urban development models based on technological progress in certain countries are explained in chapter 3. In the final chapter, a model for urban development based on technological progress is proposed from the perspective of concepts and theories reviewed in the first three chapters, and its feasibility for Izmir is discussed. Izmir is chosen to specify a model because she is one of the oldest cities with her five thousand year history, and has a social and cultural structure compatible with the recent global changes. Also, her location and economic capacity make Izmir the prime city in Turkey in the integration to globalisation process. In an era of increasing localisation at the global level, relations between economies, cultures and cities gain priority while international relations loosing ground. It is claimed in this study that an urban development model based on technological progress is feasible for Izmir, and such a process will facilitate Izmir's global integration. VI