Kamu kesiminde toplam kalite yönetiminin (TKY) uygulanabilirliği
Feasibility of the total quality management in public sector
  1. Tez No: 112893
  2. Yazar: EMEK BİLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALPAY ATAOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Rekabetçi dünya düzeninde kalitenin bir zorunluluk olmasıyla beraber sürekli bir iyileştirme stratejisi olarak Toplam Kalite Yönetimi Uygulamaları, giderek daha fazla kabul görmekte ve yaygınlaşmaktadır. Artan bir trendle devam eden bu süreçte, kamu kesimi, özel sektör örgütleri gibi kendine bir yer edinme mücadelesi vermektedir. Çünkü kamu sektörü sürekli büyümekte ve karmaşıklaşmaktadır. Bunun sonucu olarak da birçok yapısal, süreç ve personel ile ilgili sorunlarla kamu kesimi karşı karşıya kalmaktadır. Bu sorunlardan kamu kesiminin kurtulabilmesi için kamu sektöründe yeniden yapılanmaya gidilmesi kaçınılmaz bir hal almıştır. Bu aşamada yeniden yapılanmaya etkin bir işlerlik ve süreklilik sağlayabilecek Toplam Kalite Yönetimi (TKY) devreye girmektedir. Yukarıda ifade ettiğim nedenlerden ötürü bu çalışmada Toplam Kalite Yönetimi'nin kamu kesiminde uygulanabilirliği, beş tane kamu örgütünü içeren bir alan araştırmasıyla desteklenerek ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde kalite, kalitenin boyutları, Toplam Kalite Yönetimi, aşamaları ve ilkeleri anlatılmıştır. İkinci bölümde kamu hizmeti kavramı ve özellikleri, kamu hizmetlerinde aranması gereken kalite nitelikleri anlatılmış, Toplam Kalite Yönetimi'nin uygulanabilirliği kamu kesiminin karşılaştığı sorunlar bağlamında değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, beş tane kamu örgütünü kapsayan. Toplam Kalite Yönetimi'nin kamu kesiminde uygulanabilirliğini araştıran bir anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a constant improving strategy total quality management applications are getting more acceptable and widespread in competitive world order in which quality is a must In this process in which there is an increasing trend, public sector is trying to get a place like the private sector oranizations. Because public sector is constantly growing and getting more complex. As a result, public sector is facing problems about structural process and staff. To get rid of these problems, public sector must be reorganized in this level, total quality management comes to the stage to make reorganization more constant and functioning. Because of the reasons I stated above, in this work feasibility of total quality management in public sector is supported by a field research which consits of five public organizations. In first chapter, quality, dimensions of quality, total quality management, levels and principles are examined. In second chapter, properties and concepts of public service, quality properties which public service must have are explained. Feasibility of total quality management is estimated based on problems which public sector faces. In third chapter, an enquiry work has been made which consists of five public organizations, aiming to research the application of total quality management in public sector.