Düzenli hat deniz taşımacılığında elekronik ticaret ve elektronik satış yönetimi uygulamalarının analizi
Analysis of applications of electronic commerce and electronic sales management in liner shipping industry
- Tez No: 112897
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. GÜLDEM CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
ÖZET Bu çalışmada düzenli hat işletmelerinin ve acentelerinin İnternet üzerinden elektronik ticaret dahilinde elektronik satın alım, operasyon, pazarlama ve elektronik satış ve satış yönetimi faaliyetlerinin incelenmesi olup ; sektörde oluşan yeni elektronik ticaret ve iş modellerinin tanımlanması ve tanıtılması ve bu yeni modellerin ülkemizde faaliyet gösteren ve taşıma hizmeti ile birlikte diğer destekleyici lojistik hizmetleri sağlayan denizcilik acenteleri çalışanları ve bu hizmeti satın alan taşıtanlar tarafından hangi oranlarda ve hangi biçimlerde yoğun olarak uygulandığını ve konu hakkındaki algılamalarını karşılaştırmalı biçimde analiz ederek farklılıklarını belirleme amacı güdülmüştür. Araştırmanın önemi düzenli hat deniz taşımacılığı pazarında elektronik ticaretin taraflar için yarattığı fırsat ve tehlikeleri belirlemek yolu ile ihracat, ithalat firmaları ve nakliye müteahhitliği firmaları ile ulusal hat işletmeleri ve acentelerinin bu yeni pazarda verimliliklerini arttırarak daha iyi taşıma hizmeti satın alma, pazarlama ve dağıtım ile diğer faaliyetlerde kazanılan etkinlik sonucunda uluslararası ticari arenada pazarlarının genişlemesi ve iş yapabilirliklerinin arttırılması ve rekabetçi üstünlüklerinin kazanılması için önerilerin ve tanıtıcı bilgilerin verilmesinde yatmaktadır. Bu çalışmada ayrıca hat işletmeleri ve acentelerin internet üzerinden karşılıklı iletişim ortamında elektronik pazarlama ve satış uygulamaları incelenmiş, internetin bu konuda hat işletmeleri ve acentelere sağladıkları faydalar ile ülkemiz deniz ulaştırma pazarındaki tarafların bu konudaki düşünceleri ve değerlendirmeleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda ise Türkiye deniz ulaştırma pazarında elektronik ticaret kullanımı ile uygulamalarının yetersiz ve dar kapsamda gerçekleştiği bu yeni ortamın taşıtan ve taşıyanlara sunduğu fırsat ve kolaylıkların henüz tam olarak anlaşılamamasından kaynaklanan internet üzerinden elektronik satın alma ve satış faaliyetleri arasında algılama ve değerlendirme farklılıklarının oluştuğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this study is the examination of internet electronic commerce applications namely the e-procurement, operations, marketing and sales management in container lines and liner agents. Main aims of the study are to identify and introduce the new web based electronic commerce and business models, and to explore the application rates and types of these new models in container lines and their agents who claim to take the delivery part of the transportation secondary services. Also a comparitive analysis have been made among shippers' and agents' who are located around İzmir Alsancak Port to identify the differences between the perceptions and assessments regarding to e-procurement of liner shipping services and e- selling of these services over the internet. The importance of the study lies in giving information and perspective to highlight the opportunities and threats in gaining new markets for exporters, importers, freight forwarders, container lines and their agents with the management of their e-procurement, marketing and distribution and other facilities in international markets that lead these companies to better collaborate and transact both nationally and internationally, while improving their competitive advantages in these markets. In this study the electronic marketing and selling applications of container lines and their agents in the fully interactive communication environment also have been examined and the benefits captured for container lines and agents for using such applications are tried analyzed together with their perceptions and assessments. At the conclusion of the study it is well revelead that the new business models and applications are not commonly well used or used on a narrower dimension and great differences of perceptions and assessments regarding to e-buying and selling of maritime transportation service, because of poor recognition of opportunities by carriers and shippers who are located around İzmir Alsancak Port. II