Hücresel üretim sisteminde makine ve parça ailelerinin oluşturulmasında makine kapasiteleri ve parça taleplerinin analizine dayalı bir model önerisi ve uygulanması
A Model and its application based on the analysis of machines capacity and part demands in grouping machine and part families in cellular manufacturing system
- Tez No: 112898
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET İşletme, en genel anlamda sistem olarak düşünüldüğünde üretim sistemi, bu sistemin bir alt sistemi olarak adlandırılabilir. Üretim sistemi, kaynakların rasyonel biçimde kullanılarak girdilerin ürünlere/hizmetlere dönüğtürüldüğü dönüşüm süreci olarak tanımlanabilir. Geleneksel olarak, atelye tipi üretim, akış tipi üretim, proje tipi üretim, sürekli üretim ve hicresel üretim sistemi (HÜS) olmak üzere, beş tür üretim sisteminden bahsedilebilir. Günümüz koşullarında işletmelerin ürettikleri ürün/hizmet alanların ve/veya potansiyel alıcıların istek ve gereksinimlerinin farklılaşması, ürün dizisi genişliğinin atelye (kesikli üretim) tipi üretim sistemine karşı eğilimin artmasına neden olmuştur. Belirtilen üretim sistemi tiplerinde, üretkenliğim ve verimliliğin arttırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu anlamda HÜS, önemli bir üretim tekniği olarak öne çıkmaktadır. HÜS en genel anlamda,“Grup Teknolojisinin (HÜS)”atelye ortamına uygulanması olarak tanımlanabilir. GT, benzer parçaların üretiminde kullanılan, farklı işlevlere sahip makinelerin bir arada gruplanması yaklaşımıdır. Bu yaklaşım temelde, atelye tipi yerleşimin kullanıldığı yığın üretim sistemlerinde uygulanmaktadır. Literatürde, HÜS yerleşiminin elde edilmesine yönelik pek çok teknik bulunmaktadır. Makine kapasiteleri ve parça talepleri, etkin bir HÜS düzeninin elde edilmesinde kritik faktörlerden başlıcaları olmaktadır. Bu amaçla adı geçen değişkenler, 0-1 makine/parça ilişki matrisinin satır ve sütunlarını oluşturmaktadır. İlişki matrisi,“Ulaştırma Algoritması”ile başlangıç ilişki matrisine; bu matriste, kovaryans matrisleri kullanılmak suretiyle sonuç ilişki matrisine dönüştürülebilir. Kovaryans matrisleri, alt üçgen matrisleri oluşturmakta ve matrisin köşegen üzerindeki değerleri, satır ve situndaki en büyük değerleri vermektedir ve de ilgili makine ya da parçaya ilişkin en mükemmel ilişkiyi göstermektedir. Kovaryans matrisi, hem makine hemde parça için oluşturulup köşegen değerleri dışında kalan tüm maksimum ve minimum değerler analiz edilerek en etkin makine ve parça ailelerini oluşturmaktadır. Bu yöntemle elde edilen sonuç-ilişki matrisne göre de, makine ve parça ailelerinin bir arada üretildiği hücreler elde edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When a business is considered as a system in the most general sense, production system can be named as a subsystem of this system. Production system can be defined as a transformation process in which inputs are turned into products/services by rational resource utilization. Traditionally, there are five different types of production. These are shop-floor type production, flow type production, project type production, continuous type production and cellular manufacturing system. Today, diverging customer needs have led opposing views towards product range and shop-foor type production. Productivity is tried to be increased in all these production types. Cellular manufacturing system (CMS) is a remarkable manufacturing technique to increase productivity. CMS can generally be defined as an application of“Group Technology (GT)”into shop-floor environment. In GT approach, different machines which are used to produce similar parts are groupped together. This approach is adopted in the case of mass production system using shop-floor layout. Relevant literature covers many techniques to establish CMS. Machine capacity and demand for parts are the major variables in order to set up an efficient CMS. Therefore, these variables forms the columns and the rows in 0-1 machine- part matrix. Relationship matrix can be transformedinto initial relationship matrix by“transportation algorithm”, this matrix can by using covariance matrices. Covariance matrices form lower triangle matrices and diagonal values in rows and columns. This also shows the perfect relationship for a machine or a part in question. Covariance matrix is formed for both machine and parts. Most eficient machine and parts families are found by analizing all maximum and minumum values except diagonal values. Cells in which machine and part families produced together are set up based on result relationship matrix formed by this method. VII