Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası analitik bilançosunun değerlendirilmesi
Evaluation of analytical balance sheet of the Central Bank of Republic of Turkey
  1. Tez No: 112901
  2. Yazar: AYDANUR GACENER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLKİN BARAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Merkez Bankası bilançoları para politikaları İle finansal sistemin karşılıklı etkileşimi sonrasında şekillenen ve karar mekanizmalarına yardımcı olan bilgi kaynaklarıdır. Bir ekonomide para politikalarının uygulayıcısı konumundaki Merkez Bankası, bu konuda verdiği kararlar ile bilanço kalemlerini etkiyebilmektedir. Merkez Bankası, ekonominin ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen likidite düzeyini para piyasalarına müdahale ederek düzenlemektedir. Tüm bu düzenlemeler esnasında yapılan işlemlerin Merkez Bankası bilançosundan izlenmesi mümkündür. TCMB tarafından yayınlanan iki önemli bilanço vardır; Vaziyet ve Analitik Bilanço. Vaziyet, para politikası ve genel anlamda ekonomideki karar birimlerinin davranışlarının oluşumunda önemli bir etkendir. Bu nedenle TCMB Vaziyeti'nin veya Bilançosu'nun açık, anlaşılır bir şekilde düzenlenmesi ve para politikasının yürütülmesinde başvurulan parasal büyüklükler ile ilişkisinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Ekonomideki gelişmelerin daha rahat izlenebilmesi için Vaziyet in yanısıra TCMB tarafından hazırlanan Analitik Bilanço'nun da değerlendirilmesi gerekmektedir. Genelde Merkez Bankası bilançolarının analizinde en çok başvurulan kaynak Analitik Bilanço'dur. Analitik Bilanço Vaziyet in bir yansıması niteliğindedir. Sadece bazı hesap kalemleri, aralarındaki etkileşimler ve benzer özellikleri dikkate alınarak gruplandırılmakta ve daha kapsamlı ancak az sayıda hesaba dönüştürülmektedir. Böylece Bilanço'nun analizi kolaylaştırılmaktadır. Bu çalışmada TCMB Analitik Bilançosu'nun genel yapısı ve özelliklerine yer verilerek, 1998 - 2001 yıllarını kapsayan dört döneme ilişkin Analitik Bilanço büyüklüklerine finansal analiz teknikleri uygulanmıştır. Bugüne kadar analitik bilgiler dikkate alınarak hazırlanmış çalışmalar, teknik açıdan finansal analizi kısmen uygulamakla birlikte, genel itibariyle sadece rakamların mutlak değişiminin anlamını ortaya koymaktadırlar. Bu nedenle çoğunlukla işletmelerin finansal tablolarına uygulanan tekniklerin, TCMB Analitik Bilançosu'na uygulanarak, sonuçların para politikaları ile ilişkilendirilmesi amaçlanmıştır. Böylelikle genel ekonomik eğilimler belirlenerek, kısa dönemli gelişmeler hakkında yararlı bilgiler edinmek mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Balance Sheet of the Central Bank is determined by the interaction of monetary policy and financial system and it constitutes information source for decision making mechanism. The Central Bank who assumes the major role in implementing monetary policy, influences balance sheet accounts (items) through its decisions. The Central Bank regulates the liqudity amount, which is determined in line with the needs to the economy, by intervening the money market. All the transactions made during this regulations can be traced from Central Bank balance sheets. There are two essential balance sheets issued by the Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT); Balance Sheet (Vaziyet) and Analytical Balance Sheet. Balance Sheet (Vaziyet) is an important element which influences the monetary policy and the behaviour of the decision making units in the economy in general. Hence the Balance Sheet (Vaziyet) or Analytical Balance Sheet of CBRT should be prepared in an open and comprehensible manner and its relationship to the monetary variables which are used in implementation of monetary policy should be properly assesed. Apart from the Balance Sheet (Vaziyet) the Analytical Balance Sheet CBRT should also be evaluated so that the various economic developments could easily be traced. The most commonly used source in the analysis of the Central Bank Balance Sheets is the Analytical Balance Sheet. The Analytical Balance Sheet is the reflaction of the Vaziyet. However some accounting items are classified according to mutual interaction and similar characteristics and are converted to more comprehensive and yet aggregate accounts. Hence tis process faciliates the analysis of the balance sheet. In this study, the financial analytical tecniques are applied to the Analytical Balance Sheet variables covering the period 1998-2001 by taking into account its general character and structure. Previous analytical studies based on financial tecniques applied a partial financial analysis, however this studies demonstrates only the absolute changes of the Analytical Balance Sheet items. This financial tecniques can be applied to the financial tables of private companies. In the study these tecniques are applied to the CBRT Analytical Balance Sheet with the aim of relating the findings to monetary policy. This analysis will render it possible to determine general economic trends and obtain usefull information about short-term developments. VI