Farabi'de ameli akıl
Practical reason in al-Farabi
- Tez No: 112900
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Bu çalışma, Fârâbî'nin temel eserlerinde âmeli akıl kavramını konu edinmektedir. Fârâbî felsefesinde insan nefsinin rasyonel gücü, nazarî ve amelî akıl olarak adlandırılan iki yöne sahiptir. Nazarî akıl, zorunlu ve bundan dolayı da değişmeyen bilgi ile ilgili iken, amelî akıl esas olarak eylemle ilgilidir. Dolayısıyla amelî akıl, varlığını insan iradesine borçlu olan nesneler ve olaylarla ilgili bilginin kaynağıdır. Bu sebeple amelî akıl, sadece epistemolojik açıdan değil, aynı zamanda ahlâkî, siyasî, dinî ve sanatsal açıdan da önemlidir. Nazarî akıl soyut prensipleri esas konu olarak alırken, amelî akıl bu prensipleri pratik hayatın farklı alanlarına uygular. Ahlâkta, amelî akıl sayesinde insan iradesi hayvanların İradesinden farklı olarak, bilinçli ve üzerinde düşünülmüş bir seçim haline gelir. Bu gücün yardımıyla İnsanoğlu, ahlaken sorumlu ve faziletleri elde edebilen bir varlık haline gelir. Fârâbî'nin tanımladığı anlamda siyasetin kendisi, amelî aklın en yüksel düzeyde kullanımının sonucu olan pratik bilgeliğin, en mükemmel türünü oluşturur. Din ise, ahlâkta, sanatta ve siyasette söz konusu olduğu gibi, soyut ve evrensel bilginin, hayatın somut ve tikel şartlarında yansıma bulduğu alanlardan birini oluşturur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis deals with the concept of practical reason in the major works of Al-Fârâbî. The rational faculty of the human soul (nafs) has two sides called theoretical and practical reason in Al-Fârâbî's philosophy. Theoretical reason is related to the necessary and thus unchanging knowledge, whereas the practical reason is mainly concerned with“action”. Practical reason is also the source of knowledge of objects and events that owe their existence to human volition. For that reason, it is not only important in terms of epistemological matters but also of ethical, political, artistic and religious matters. While theoretical reason takes the abstract principles as it's main subject, practical reason applies these principles to different areas of practical life. Human volition, unlike the animal“volition”(I), leads us to a choice arrived through a conscious action and decided by the means of practical reason in ethics. It is by the help of this power that human being can become a being who has responsibility and can obtain ethical virtues. Politics in itself and in the sense that Al-Fârâbî defines is the best kind of practical wisdom which in the result of practical reason at it's highest level, whereas religion is one of the appearences of abstract and universal knowledge in the concrete and particular conditions of life which reveal themselves in ethics, politics and arts.