Planlı dönemde Türkiye'de ihracat esnekliklerinin ekonomik analizi
Economic analysis of the exportelasticities in Turkey in planned period
- Tez No: 112902
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖZATEŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1164
Özet
ÖZET Herhangi bir ürüne yönelik arz ve talep koşullarının bilinmesi, dünya pazarlarına ürün ihraç eden ülkelere çeşitli üstünlükler sağlamaktadır. Bu tez çalışması Türkiye'nin ihraç ettiği ürünlere yönelik talep ve arz koşullarına iliş kin temel parametreleri tahmin etmek üzere kurulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde önce herhangi bir malın arz ve talebine tesir eden unsurlar üzerinde durulmuş, arz ve talep esneklikleri hakkında ay rıntılı bilgiler verilerek analizler yapılmıştır. Daha sonra esneklik kavramı dış ticaret teorisi ile ilişkilendirilerek ihracat talep ve arz modelleri üzerinde du rulmuş, ithalat talep modelleri ise kısaca incelenmiştir. İkinci bölümde 1963'ten bu yana ihracatta meydana gelen gelişmeler uluslararası standart ticaret sınıflandırması çerçevesinde incelenmiş, ihracatın sektörel yapısında ortaya çıkan değişim, bu değişimin hızı ve yönü onar yıllık dönemler halinde ele alınarak ihracattaki fiyat ve miktar hareketleri analiz e dilmiştir. Üçüncü bölümde 1970-2000 döneminde toplamda ve SITC ana kategori leri bazında gerçekleştirilen ihracatı etkileyen parametreler talep cephesinden tahmin edilmiştir. Çalışmanın, Engle-Granger İki Aşamalı Eşbütünleşme Yöntemi'nin uy gulandığı bu kısmında elde edilen parametreler, ihracatçıların, akademisyenle rin ve politikacıların dikkatine sunulmuştur. V
Özet (Çeviri)
ABSTARCT It would be of several advantages for any countries exporting goods to the world markets, that to know supply and demand circumtances of her goods. In first chapter of this thesis, the factors affecting supply and demand of any goods has been considered, and elasticities of those have been analyzed by giving detailed information about them. Later, it is analyzed the export supply and demand models tending elasticities to foreign trade. At last of this chapter, it has been taken a short look at the demand models for imports. At chapter II, the developments in the Turkish export since 1963 up to now have been taken into consideration in the frame of the Standart for International Trade Classification (SITC). By the periods containing decades, the change coming into being in the sectoral structure of the export, its speed and way have been dealt with evaluating movements in price and quantity of export. At last chapter, the parameters affecting export in total and by the main categories of SITC long the 1970-2000 period have been estimated in view of demand. These parameters obtained by using the Engle-Granger Two-Step Methodology in this chapter are presented to attention of exporters, academists an policymakers.