Merkez Bankası bilanço kalemlerinin para politikalarını yönlendirmedeki rolü
- Tez No: 64258
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER TEKEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Merkez bankalarının temel işlevi ekonomideki para yaratımını kontrol etmektir. Merkez bankaları, bir para politikası amacı olarak fiyat istikrarını veya parasal kontrolü, kredi sistemi, ' hazine ve dış sektör ile gerek idari gerekse piyasa ilişkileri vasıtasıyla yerine getirir. Para politikası ve ekonomi politikası, fiyat istikrarına ulaşabilmek için belirli politika araçlarının kullanımını içerir. Bu araçlar, Açık Piyasa İşlemleri, Zorunlu Karşılık Oranları ve Reeskont Oranıdır. Kısa dönemde, merkez bankaları bu araçlar yoluyla piyasadaki baz parayı ve para arzını etkiler. Merkez bankalarının bilanço hesapları para politikası kararlarının gözlenmesi açısından çok önemlidir. Bilançonun varlıklar kısmı, ekonominin likiditesinin nasıl sağlandığını gösterir. Diğer taraftan, yükümlülükler kısmı ekonomideki likidite ihtiyacının finansman şeklini gösterir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası' nın (TCMB) bilançosu 1990 yılından sonra değişmiştir. Ayrıca, para politikası sonuçlarının görülmesi için, analitik bilanço kullanılmaya başlanmıştır. 1980' li yılların DCortasından itibaren, TCMB açık piyasa işlemleri yapmaya başlamıştır. 1988 ve 1989' da, sırasıyla altın ve döviz, piyasası açılmıştır» Bu düzenlemeler, piyasa bazlı araçları kullanarak para politikasını bağımsız bir şekilde oluşturmayı hedeflemiştir. x
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The basic function of a central bank is to control the creation of money in the economy- Central banks performs price stability or monetary control as a monetary policy objective, its administrative and market relations with, the credit system, the treasury and the foreign sector. Monetary policy and economic policy in general involve the manipulation of certain policy instruments in order to achieve price stability. These instruments are Open-Market Operations, Reserve Ratios and Discount rate. In the short run, central banks via these three tools influence monetary base and money supply in the economy. Central bank's balance sheet accounts are very important in terms of observation öf monetary policy decisions. The assets side of balance sheet exhibit how to provide liquidity of economy. On the other hand, the liabilities side exhibit form of finance of liquidity need in the economy. The Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) balance sheet was changed after 1990. In addition, analytical balance sheet has been started to employ for observation of monetary policy results. Starting XIfrom the mid-1980s, CBBtT has started to make open- market operations. In 198S and 1989, the gold market and foreign exchange market were opened, respectively. These regulations,, aimed at conducting the monetary policies autonomously, using the market oriented instruments. XE