Bir boyut indirgeme yöntemi olarak faktör analizi ve İMBK'deki bazı şirketlerin temel analiz kriterlerinin değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
Factor analysis as a reduction of dimensionality technique and an application on the evalution of several basic analysis criteria for some companies in the İstanbul stock exchange market
- Tez No: 112907
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KADİR ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET Bir çok insan, geleceğini güven altına alabilmek, yaşam standardını yükseltmek, ekonomik durumunu ve servetini arttırmak istemektedir. Bu amaçlara ulaşabilmek için, bireylerin tasarruflarını etkili bir biçimde arttırmaları gerekir. Faaliyete başladığı 1986 yılından günümüze kadar geçen dönem içerisinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, tüm piyasa göstergeleri itibariyle güçlü bir performans sergilemiştir. Bu süreç içerisinde ekonomiye 10 milyar doların üzerinde kaynak sağlamıştır. Bu nedenle, son yıllarda hisse senedi yatırımları oldukça ilgi çekici bir hal almıştır. Çok değişkenli bir boyut indirgeme yöntemi olarak, Spearman C. (1904) tarafından geliştirilen faktör analizinde esas amaç; sistemin temel yapısında var olan fakat gözlenemeyen ve faktörler olarak adlandırılan şans değişkenlerine dayalı olarak çok sayıdaki orijinal değişken arasındaki kovaryans ilişkilerini ortaya çıkarmak ve özetlemektir. Bu çalışmada, öncelikle, çok değişkenli istatistiksel analiz tekniklerinden faktör analizi ile ilgili literatür özeti ve teori verildikten sonra, geniş bir alanda kullanılan faktör döndürme teknikleri ve bunların geometrik yorumlan tanıtılmıştır. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası' nda ( İMKB ) işlem gören Ulusal - 30 endeksi içindeki bazı önemli şirketlere ait temel analiz oranlan üzerinde yapılan ölçümlerden oluşan çok değişkenli şans örnekleri üzerinde ana bileşenler faktör analizi uygulanarak, elde edilen sonuçların teorik ve geometrik yorumla rı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Most people want to secure their future, increase their standard of life and improve their economic situation. In order to reach this aim, people should increase their savings in an effective manner. Since the beginning of its activation in 1989, Istanbul Stock Exchange Market, has had a strong performance with respect to all market indicators. During this period it has added more than 10 billion dollars to the national economy. For this reason, stock exchange operations has become much more attractive in the latest years. Factor analysis, which was first introduced by Spearman C.(1904), is a method of multivariate reduction of dimensionality. The aim is to find out and summarize the covariance structure amongst observable original variables on the basis of artificial variables which are in the basic structure of the system but can not be obseved and called factors. In this study, first, a summary of the relevant literature about factor analysis is given and then some widely used factor rotation techniques and their geometrical interpretations are introduced. An application of the method on the several important basic analysis rotios of some blue-chip companies in the İstanbul Stock Exchange Market is carried out. Finally, theoretical and geometrical interpretations of the results are given in detail. Also, statistical hypothesis tests are introduced for the factors that are obtained. Vll