Yüksek öğretim kurumlarında çalışan personelin hukuki statüsü ve yargı denetimi
The Legal status of academic staff in higher educational institutions and judicial control
  1. Tez No: 112906
  2. Yazar: SEMRA MARMARA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Çalışma üç ana başlıkta yürütülmüştür. Birinci bölümde Türk Yükseköğretim Kurumlarının Tarihçesi iki ana başlık altında Medrese ve Cumhuriyet dönemleri olarak incelenmiştir. ikinci bölümde, Yükseköğretim Kurumlarında Çalışan Akademik Personelin, hukuki statüleri, özlük hakları, çalışma esasları idari görevleri, sicilleri, soruşturulma usulleri incelenerek, her başlık altında uygulamada karşılaşılan sorunlar ve bu sorunlara ilişkin yargı kararları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Yükseköğretim Kurumlarının İdari Teşkilat şeması altında idari yapılanması ve bu yapılanmada yer alan idari personel incelenmiştir. Yükseköğretim kurumlarında çalışan idari personel 657 sayılı Devlet Memurları kanununa tabi olup, kendilerine yükseköğretim ile ilgili yasal düzenlemelerde ayrı bir özellik tanınmamıştır. Bu nedenle idari personelin atanmaları, hak ve görevleri, özlük hakları, görevin sona ermesi konuları ayrıca ele alınmamıştır. Yükseköğretim kurumlarında çalışan idari personel ile ilgili yargı kararlarına karşılaşılan hukuki sorunlara örnek teşkil etmesi için yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is performed in three main topics. In the first section, the history of the Turkish Higher Education System is examined under two topics which are the Ottoman and Republic periods. In the second section, the legal status, occupational rights, working procedures, administrative tasks, employment records, methods of academic staff investigations in the universities, is studied. Under each subject, the problems that occured and the decisions that are made in the judgement of these subjects, is analyzed. In the third section, the administrative order under the organization of the Higher Education System and the personnel who take part in this system are analyzed. Since the administrative staff who work in these organizations are subject to Government Employee Law numbered 657, there was no need to establish a new legal procedure for them in the Higher Education System. That is why, the appointment of these personnel, their rights and duties, occupational rights, and the terms that determine the ending of their occupation, are not taken as topics in this study. The lawsuit decisions are given as examples, for the problems that these personnel may confront with during their work in the universities.