Turistik merkezlerin taşıma kapasiteleri ile yaşam evreleri arasındaki ilişkiler ve Kuşadası örneğinde değerlendirme
The Relationships between tourism carrying capacity and the life cycle of touristic centers: an assessment in Kuşadası
- Tez No: 112908
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP TİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
ÖZET Dünyada iç ve dış turizm faaliyetlerinin hızlı gelişimi ve bu faaliyetlerin turistik merkezler üzerinde yarattığı olumsuz sonuçlar, turistik merkezlerin taşıma kapasiteleri ile yaşam evreleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesine olan ihtiyacı artırmıştır. Taşıma kapasitesi ve yaşam süreci kavramları Türkiye'de bugüne kadar yeterince incelenmezken, Dünya turizm literatüründe ise bu kavramlar genellikle ayrı ayrı ele alınmış, kavramlar arasındaki ilişkiler ise henüz yeni araştırılmaya başlanmıştır. Bu çalışma, turistik merkezlerin taşıma kapasiteleri ile yaşam evreleri arasındaki ilişkileri belirlemek ve bu ilişkilerden hareketle Türkiye'nin önemli turistik merkezlerinden biri olan Kuşadası'nın turistik gelişme eğilimini analiz etmek için yapılmıştır. Çalışma, açımlayıcı ve tanımlayıcıdır. Açımlamalar ve tanımlamalar turistik merkezlerin taşıma kapasiteleri ve yaşam evreleri unsurları üzerinden yapılmıştır. Açımlamalarda, taşıma kapasiteleri ile yaşam evreleri arasındaki ilişkilerin biçimi ve boyutları irdelenmiştir. Tanımlamalar ise, tekil tanımlamalar olarak yapılmıştır. Tekil tanımlamalarda, taşıma kapasiteleri ayrı ayrı ele alınarak, bunlar yaşam sürecinin bütün evreleri ile ilişkilendirilmiştir. Çalışmada, tekil ve ilişkisel tarama modelleri kullanılmıştır. Tekil tarama modeli ile değişkenler üzerinde zamansal taramalar yapılmış, elde edilen verilere oran ve yüzde teknikleri uygulanarak, değişkenler arasındaki ilişkiler zamansal gelişme ve değişmeler açısından karşılaştırmalı olarak yorumlanmıştır. Çalışmada ikincil ve birincil veri kaynaklarından yararlanılmıştır. Birincil veriler için yapılandırmamış görüşme ve kontrolsüz gözlem teknikleri kullanılmıştır. Görüşmeler, Kuşadası'nda turizmin gelişimi hakkında fikir sahibi olan insanlarla 1997 yılından 2001 yılının sonuna kadar geçen süre içinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma, ilk üç bölümü teorik, son bölümü uygulama olmak üzere, dört bölümde hazırlanmıştır. Çalışmada, teorik düzeyde yapılan analizlerde, taşıma kapasitesinin ekolojik, fiziksel, ekonomik, toplumsal ve psikolojik boyutları ile yaşam evreleri arasında karşılıklı ve çok yönlü ilişkiler bulunduğu belirlenmiştir. Bu ilişkiler yardımıyla Kuşadası'nın turistik gelişme eğiliminin açıklanabileceği ortaya konmuştur. Çalışmada, taşıma kapasiteleri ve turist sayılan ile ilgili yeterli verilerin olması halinde, bu ilişkilerden, turistik merkezlerin yaşam süreci analizlerinde yararlanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The rapid development of domestic and international tourism and an increase in their negative effects on touristic centers, warrant a systematic look into the relationship between tourism carrying capacity and the life cycle concept Thus far, these concepts have been investigated separately and the relationship between these concepts is yet to be studied extensively, particularly in Turkey. Considering the paucity of research on this subject, the main trust of the present study is to investigate the relationship between different tourism carrying capacity forms, namely ecological, physical, economic, social and psychological, and the life cycle of touristic centers. A descriptive and exploratory approach was adopted in this study. Data were collected by using primary and secondary sources. Kusadasi was chosen in order to explore theoretically proposed relations. Unstructured observation and interview techniques were used for collecting the primary data. Interviews were made with people, who have been involved directly and indirectly with tourism, between 1997 and 2001 in Kusadasi. This study was organized into four chapters. The first two chapters concentrated on the theory. The following chapter explained the methodology. The last chapter included the application of the proposed relations in theory. The results of the study showed that the relationships between life cycle stages and carrying capacities were diverse and multidimensional. The results further revealed that the extent and the nature of carrying capacity may reflect the life cycle stage of Kusadasi or other touristic centers. Depending on the adequacy of available data in relation to tourist volume and carrying capacity, the approach presented herein appears to be applicable to other touristic areas. VII