Avrupa Bİrliği ve Türk Hukukunda motorlu araçların dağıtımında rekabetin korunması
The Restriction of competition in the distribution of motor vehicles in the European Union and Turkey
  1. Tez No: 112918
  2. Yazar: SERDAR NART
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEREF ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Özet Rekabet Hukuku, tam rekabet piyasasına ulaşma amacıyla önemli politik araçlarından biridir. Serbest rekabet ekonomisine ulaşabilmek için rekabeti ortadan kaldıran eylemlerin kontrol altına alınması ve kurallara bağlanması gerekmektedir. Serbest rekabetin korunmadığı piyasalarda hakim durumda piyasalar türeyecek ve tekellerin oluşmasına sebep olacaktır. Tekeller rakipleri olmadığı için fiyatları diledikleri şekilde belirleyebilecek ve bu da tüketicinin zararına olacaktır, aynı zamanda hakim durumda bulunan işletmeler atıl kapasiteyle çalıştıkları için gelişme de meydana gelmeyecektir. Bu sebeple çalışmamızın ilk bölümünde rekabet kavramı ve rekabet hukuku üzerinde açıklamalar yapılmıştır. Bu surette rekabet hukukunun gelişimi ve sistemleri hakkında bilgi verilmiştir. Aynı zamanda rekabete aykırı sayılan davranış ve anlaşmalar ile bunlara taraf olanlar ortaya konulmuştur. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise dağıtım kavramı ve Rekabet Hukukunda önemli bir sorun oluşturan dağıtım anlaşmaları incelenmiştir. Dağıtım kavramı açıklanarak, dağıtım anlaşmalarının çeşitleri ortaya konulmuş ve Avrupa Topluluğunun dağıtım anlaşmalarına bakış açısı incelenmiştir; Avrupa Topluluğu Adalet Divanı ve Komisyon kararları da dikkate alınarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca, dağıtım anlaşmalarının markalar arası rekabetteki yararları sebebiyle çıkarılan grup ve bireysel muafiyetler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu genel açıklamalardan sonra asıl konumuz olan Avrupa Topluluğu Adalet Divanı tarafından motorlu araçların dağıtımına ilişkin olarak çıkarılan 1475/95 sayılı Grup Muafiyet Tebliği ile Rekabet Kurumu tarafından çıkarılan Gümrük Birliği Anlaşması çerçevesinde hukukların uyumlaştırılması amacıyla büyük ölçüde Avrupadaki düzenlemenin alındığı 1998/3 sayılı Grup Muafiyet tebliği incelenmiştir. Bu bağlamda bu tebliğlerde düzenlenen motorlu yeni araçların, servis hizmetlerin ve yedek parçaların dağıtımı ve rekabet açısından varolan sorunlar ele alınmıştır. TC YÜKSEKÖĞRETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
Abstract Competition Law is one of the most important economic policies for an open market. The open market should be controlled through rules and restrictions. The absence of such rules someway restricts the free flow of trade and causes the establishment of monopolies and dominant undertakings. A monopoly has no competitors, so he can establish the prices to the harm of consumers. Also the monopoly will work in a slow capacity and this will stop development. In the first part of the study we analysed the Competition Law and its development. In the second part of our work, we analysed the distribution concept and distribution agreements, which are one of the important problems in Competition Law. We analysed the concept of distribution and some types of distribution agreements, taking into account the judgments of the European Court of First Instance and the Court of Justice. We also tried to explain the regulations in the European Union. After these general explanations, we tried to explain the European group immunity no. 1475/95 for motor vehicles and also the Turkish group exposure, which mostly coincides with the European arrangements. In this context we analysed the distribution of new motor vehicles, services and the spares from a point of view of competition. VI