Mamul ve mamul üretim sisteminin geliştirilmesinde kalite fonksiyon göçeriminin rolü ve bir uygulama
The Role of quality function deployment in development of product and production system and an application
  1. Tez No: 112917
  2. Yazar: VASİF ABASOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Kalite kavramının gelişimiyle müşteri isteklerinin önem kazandığı günümüz piyasa koşullarında, hızla değişen müşteri ihtiyaç ve beklentilerine en kısa sürede cevap verebilmek firmaların rekabet gücünü artıran en önemli unsurlardan biridir. Bugün bir çok firma artan müşteri ihtiyaç ve beklentilerini karşılayabilmek için“Müşterinin Sesi”ni mamul veya hizmetlerine yansıtabilmenin yollarını aramaktadır. 1960'lı yılların sonlarında Japonya'da ortaya çıkmış olan Kalite Fonksiyon Göçerimi (KFG) firmaların, müşteri ihtiyaç ve beklentilerine birebir uyacak mamul ve hizmetler geliştirmesinde temel yapı oluşturmuştur. KFG yöntemi tüm dünyada yaygınlaşarak, Amerika ve daha sonra Avrupa firmaları tarafından uygulanmaya başlanmıştır. Yöntemin esasını, müşteri ihtiyaç ve beklentilerinin tam olarak öğrenilmesi ve sonra mamul ve mamul üretim sisteminin bu ihtiyaç ve beklentileri karşılayacak biçimde geliştirilmesi oluşturmaktadır. KFG yönteminin uygulanması firmalara daha az tasarım değişikliği ile müşteri beklentilerini karşılama, pazara daha kısa sürede mamul sunma, yüksek müşteri memnuniyeti, bölümler arası iletişimin artması ve gelişmesi, ekip çalışmasının gelişmesi biçiminde özetlenebilecek çok sayıda yararlar sağlamaktadır. Son yıllarda KFG yaklaşımının dünyada olduğu gibi Türk firmaları tarafından da yaygın olarak uygulanması çabaları sürmektedir. Tezin birinci bölümünde Kalite Fonksiyon Göçerimi Toplam Kalite Yönetimi felsefesinin mamul geliştirme sürecine uygulama aracı olarak ele alınmış, KFG'nin tanımları, tarihçesi, esası ve konuları, yararları incelenmiştir. İkinci bölümde KFG süreci ayrıntılı olarak anlatılmış, ilgili aşamalarda kullanılabilecek yardımcı araçlar tanıtılmıştır. Bu bölümde Dört Aşamalı KFG Modeli incelenmiştir. Üçüncü bölümde KFG'nin bir tekstil işletmesinde uygulaması yer almaktadır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Under the current market conditions, in which the customer wants get importance with the developments in quality concept, realizing and responding speed of the customer needs and expectations appears to be one of the main factors, which increases the competition power of the enterprises. Today, most of the firms are busy with finding the ways of reflecting“The Voice of the Customer”on their products and services with the purpose of meeting potentially increasing customer needs and expectations. Quality Function Deployment (QFD) which is firstly found as a theory in Japan at the end of 1960's, consisted an infrastructure, that helped to companies to develop the required products and services, which correspond one-to-one with customer needs and expectations. By the time, QFD method spreaded as a theory in all over the world and accepted especially by American and then European companies. The core philosophy of this method is to learn and realize the customer needs and expectations and then develop the right product and production system in order to respond those needs and expectations. QFD method provides many advantages such as responding to the expectations with few design changes, shorten of offering time to market, keeping the customer pleasure at high level, developing and increasing of communication between the departments, improvement of the“team work”philosophy and etc. Recently, QFD method is also being successfully applied by Turkish firms, like all over the world. In the first part of the thesis, QFD is mentioned as an application method of Total Quality Management philosophy on product development process, took place its definitions, history, origins and objectives and benefits in detail. İn the second part, QFD is studied as a process in more details and introduced with related methods used for different levels of the process. İn this part“Four Matris”model was also analized. İn the third and last part includes an application of QFD in a textile company. VII