Marka bağlılığının tüketici satın alma davranışı üzerine etkisi; kişisel bakım ürünleri üzerine bir araştırma
The Effect of brand loyalty on consumer purchasing behavior; a research on personel care products
  1. Tez No: 112919
  2. Yazar: OĞUZHAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İKBAL AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Pazardaki rekabet günden güne zorlaştıkça tüketici karar verme süreci araştırmacılar için pazarlama alanında ilgi odağı olmuştur. Bunun başlıca sebebi tüketicilerin satın alma seçimlerini nasıl yaptıklarını anlamanın ve satın alma süreci esnasında bireysel farklılıkları yaratan önemli içsel ve dışsal güçleri tanımlamanın önemidir. Ayrıca, tüketici karar sürecindeki her bir basamağın detaylı olarak anlaşılması pazarlama firmalarının etkin bir pazarlama karmasını oluşturabilmeleri açısından mühimdir. Marka bağlılığı olgusu aslında birçok tüketicinin satın alma kararlarını verme esnasında yararlandıkları bir araçtır. Uzun zamandır marka bağlılığının tanımı üzerinde tartışmalar süregelmiş olsa da günümüzde marka bağlılığı, belirli bir markanın olumlu psikolojik bir taahhüt eşliğinde tutarlı bir biçimde tekrarlı satın alınması olarak tanımlanmaktadır. Marka bağlılığını günümüz firmaları için önemli bir konu haline getiren firmaları rakip hareketlere karşı daha az kırılgan hale getirmesi ve bu sayede uzun dönem karlılıklarını artırmasıdır. Firmalar bu gerçeğin farkına vardıkça içlerinden birçoğu müşterileri arasında markalarına karşı sadakati geliştirmek amaçlı programları başlatmışlardır. Bu bakış açısıyla, marka bağlılığı anlık bir modadan değil aksine pazarlamacılar için gelecekte de önemimi devam ettirecek temel bir konu olmaktadır. Farklı değişkenlerin marka bağlılığı üzerinde rolleri farklı olmakta ve değişik ürün kategorilerine göre de değişkenlik göstermektedir. Marka bağlılığıyla ilişkili unsurları ve farklı ürün gruplarındaki marka bağlılığı seviyelerini araştırmayı hedefleyen birçok araştırma çelişkili bulgulara sahiptir. Çoğunlukla, marka bağlılığı seviyesi ürünün tüketiciler için yüksek ya da düşük ilgi düzeyine sahip bir ürün olmasına bağlıdır. Şu ana kadar araştırmacılar tarafından davranışsal ve/veya tutumsal bakış açısına sahip birçok marka bağlılığı modeli geliştirilmiştir. Tıraşa hazırlık ürünleri kategorisi sabun, krem, köpük ve jel ürün çeşitlerini kapsar. Her farklı çeşidin farklı teknolojik yönleri ve fiyatlandırma bölümleri vardır. Son yıllarda aerosol ürünlerinde (köpük ve jel) yükselen bir trend mevcut aynı zamanda pazarın toplam değerini arttırmıştır. Bundan dolayı rekabetçi firmalar, marka bağlılığının faktörlerinin temelini anlamak suretiyle pazardaki konumlarını güçlendirmektedirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As market competition gets tougher day-by-day consumer decision process has been an area of interest for many researchers in the field of marketing. The main reason for this is simply the importance of understanding how consumers make their buying choices and identifying the outstanding internal or external forces creating individual differences during the buying process. Also an elaborate comprehension of each step in consumer decision process is very critical for marketing firms in order to come up with an effective marketing mix. Brand loyalty phenomena is indeed a tool that many consumers utilize when they make their buying decisions. For a long period of time there has been a dispute on the definition brand loyalty however, today the widely accepted definition proposes that brand loyalty is a consistent repeat purchase behavior accompanied with a positive psychological commitment towards a particular brand. This definition emphasizes that brand loyalty is something more than the simple repeat purchase behavior. What makes brand loyalty one of the top issues for today's firms is its strength to make brands less vulnerable to competitor acts and thus stimulating firms' long term profitability. Once firms have recognized this fact, many of them have initiated programs to enhance loyalty towards their brands among customers. From this point of view, brand loyalty is not a trendy concept but a fundamental issue for marketers, which is going to sustain its importance in the future. Role of different variables on brand loyalty varies from one to another and across different product categories. Many studies aiming to investigate brand loyalty correlates and loyalty levels in different product groups have contradictory findings. Mostly, level of loyalty depends on whether the product is a high or low involvement product for consumers. So far, many different brand loyalty models having behavioral and/or attitudinal point of views have been developed by researches. Pre-shave products category involves soap, cream, foam and gel type products. Each different type has different technological aspects and pricing segments. In recent years there has been a growing trend of aerosol products (foam and gel), which at the same time increased the total value of the market. Hence, for competing firms, it is worth understanding the underlying factors of brand loyalty so as to strengthen their market positions. VI