Vergi kayıp kaçaklarını önlemede yeminli mali müşavirlik kurumunun yeri ve önemi
The Important and place of sworned certified public accounttant organization in previnting tax lost and frauddulence
- Tez No: 112920
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Günümüzde devletlerin başlıca gelir kaynağı vergilerdir. Vergiler sadece bir kamu geliri değil aynı zamanda bir ekonomi politikası aracıdır, ülkemizde bütçe açıklarının kapatılmasında en uygun finansman aracı olarak da vergilerin olduğu karşımıza çıkmaktadır. Vergiler devletin egemenlik gücüne dayanarak herkesten mali gücü oranında ve zora dayanarak aldığı kamu geliridir. Ülkemizde uygulanmakta olan vergilerin hemen hemen tamamı yükümlülerin beyanı ve vergi idaresinin denetimi esasına dayanmaktadır. Yükümlülerce beyan edilen vergi matrahlarının doğruluğunun sağlanması, geniş ölçüde vergi denetiminin etkinliğine bağlıdır. Etkin bir vergi denetimi, aynı zamanda vergi sistemini başarılı kılan önemli bir faktördür. Son yıllarda, vergi kayıp ve kaçaklarını önlemeye yönelik ve vergi yönetiminin denetim işlevine destek olması maksadı ile özellikle Yeminli Mali Müşavirlere bu konuda önemli yetki ve sorumluluklar yüklendiği görülmektedir. 01.06.1989 tarih ve 3568 sayılı“Serbest muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu”ile bağımsız denetçilik mesleği yasal bir statüye kavuşturulmuştur. Yeminli Mali Müşavirler çıkan bu yasa ile yarı yarıya kamu inceleme elemanı statüsünde değerlendirilmektedirler. Kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olan Yeminli Mali Müşavirler“Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odalar Birliği (TÜRMOB)”ve bu birliğe bağlı olarak kurulan odaların kendi içinde disipline ettiği meslek mensuplarının, mesleğe kabul şartlarının zorluğu ve sınavsız olarak mesleğe kabul edilenlerin mesleki kariyerlerinin, bilgi ve birikimlerinin ülkemizde tartışılmaz olduğu kişilerden oluşmuş bu alandaki çalışmalarının defter kayıt ve belge düzeninin sağlıklı olarak oluşmasına yapacakları katkı kuşkusuzdur. Dolayısıyla söz konusu yasal düzenlemenin Yeminli Mali Müşavirlerin yaptıkları tasdik hizmetleri dışında kalan yönleriyle de güvenilir finansal bilgiler, vergi matrahını olumlu etkilemekte, vergi kayıp kaçağını en aza indirerek vergi gelirlerinin arttırılmasını sağlamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today's one of the leading incomes for a government is tax. Taxes are not only a public income but also a tool for economical policies. We see that the most appropriate financial tool to cover up the budget falls is taxes. Taxes are public incomes that are collected from the people by the state regarding is superior powers in respect of the individual's financial status. All tax-collecting applications in our country are run according to the declarations of the individuals and to the supervision of tax offices. Rendering correctness in tax declarations depends largely upon the effectiveness of the tax inspections. At the same time, an effective tax inspection is an important factor to have a successful tax system. For the preceding years, it is understood that the Sworned Certified Public Accountant have grave responsibilities on preventing fraudulences in tax payments and on facilitating the inspections. With“Independent Accountancy, Independent Accountants, Financial Consultants, and Sworned Certified Public Accountant”law with 3568 number and 01/06/1989 date it has a legit status. Sworned Certified Public Accountant have now a governmental semi-inspector status. Sworned Certified Public Accountant offices are occupational public foundations.“Turkish Chamber of Independent Accountants, Sworned Certified Public Accountant ”(TÜRMOB) and its subsidiaries, have an important contribution on the registration and documentation for those who have been selected without an examination and having extraordinary background and occupational experiences and general knowledge. So above-mentioned legal applications about Financial Consultants' services of approvals and their other financial activities contribute the tax declarations minimizing fraudulences maximizing tax incomes. VI