Avrupa Birliği ve azınlıklar
European Union and minorities
- Tez No: 112923
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET EMİN KÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Uluslararası ilişkilerde her zaman ciddi bir sorun olarak algılanan azınlıklar konusu, Avrupa Birliği bağlamında da önemli bir yere sahiptir. Konunun belli başlı uluslararası organizasyonlarda çeşitli yönleriyle ele alınmasına karşın henüz ne azınlık kavramına genel geçer bir tanım bulunabilmiştir, ne de bu alanda uluslararası hukuk bakımdan geçerliliği olan standartlar belirlenmiştir. Kısmen bu duruma bağlı olarak, Avrupa bütünleşmesi bağlamında da azınlıklara ilişkin somut ve belirgin bir yaklaşımın söz konusu olmadığı gözlenmektedir. Fakat, gerek son zamanlarda uluslararası alanda dikkati çeken genel eğilime, gerekse de bütünleşme hareketinin siyasi birliğe doğru yönelmesine paralel olarak, çok belirgin olmamakla birlikte“ayrımcılığın önlenmesi”nden“azınlıkların korunması'na doğru bir tavır değişikliğinin gerçekleştiği gözlenmektedir. Bu değişikliğin gözlendiği başlıca alan, Birliğin dış ilişkileri olup özellikle aday ülkelerin Birliğe tam üyelikleri bağlamında dikkati çekmektedir. Buna karşın, Birliğin iç işleri söz konusu olduğunda konu oldukça dolaylı bir biçimde ”ayrımcılığın önlenmesi“ ve ”bölgeselleşme" hareketleri çerçevesinde gündeme gelmektedir. Ayrıca gerek uluslar üstü organlar düzeyinde, gerekse de üye devletler düzeyinde konuya ilişkin tutum farklılıkları gözlenmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, Avrupa Birliği bağlamında azınlıklar konusunda genel olarak gözlenen belirsizliğe dikkat çekmektir. Bu doğrultuda oldukça tanımlayıcı (deskriptif) bir tutum benimsenmiş, söz konusu belirsizliğe yol açan faktörlere ilişkin kesin yargılardan mümkün olduğunca kaçınılmıştır. Bununla birlikte, bu faktörlere ilişkin bazı ipuçlarının da çalışma süresince belirginleşeceği umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The issue of minorities, which has always been a crucial problem in international relations, plays a significant role within the context of the European Union. In spite of a wide range of activities carried out on this issue by the main international organisations, neither a clear-cut definition of the term“minority”, nor an internationally standardised legal basis has been determined yet. Partly linked to this situation, it is quite difficult to talk about a well-defined attitude concerning the issue of minorities within the context of European integration. However, parallel to the general tendency in the international field, as well as to the Union's transformation from an economic integration movement to a political one, a certain shift from“fight against discrimination”to the“protection of minorities”is observed. This shift is especially perceived in the Union's external relations, with particular respect to the candidate countries. However, as far as the internal affairs of the Union is concerned, the issue is addressed indirectly, mainly by fight against discrimination and by means of contributions to the regional movements. Additionally, different attitudes are observed at various levels of supra national organs, as well as among member states at national level. The main purpose of this study is to draw attention to the general ambiguity concerning the issue of minorities within the context of the European Union, with a rather descriptive approach, avoiding clear-cut explanatory remarks concerning the factors of this ambiguity. However, it is expected that some hints concerning these factors become clearer in the course of the study. VI