Türkiye ve Avrupa Birliği'nde azınlıklar
Minorities in Turkey and the European Union
  1. Tez No: 186823
  2. Yazar: MURAT SARAÇLI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde yaklaşık olarak dört bin etnik grubun yaşadığı ve altı bin dilinkonuşulduğu dünyamızda artık, azınlık hakları kavramı, en az insan hakları kavramıkadar genel kabul gören bir olgu olmuştur. Özellikle 1990 sonrası dünya gelişmelerisonucu hem coğrafi açıdan genişleyen hem de nitelik bakımından çok derinleşen vegüçlenen azınlık hakları, bugün devletlerin görmezlikten gelip, reddedemeyecekleribir boyuta erişmiştir.Avrupa Birliği ve Türkiye örneklemlerinin incelendiği bu tezde de yukarıdabelirtilen durum temel alınmış ve genel olarak onların (Avrupa Birliği ve Türkiye)?azınlıklar? ve ?azınlık hakları? olgularına yaklaşımları, kendi iç hukuk düzenlemelerireferans alınarak, değerlendirilmiştir. Bu çerçevede çalışmanın giriş kısmında ilkolarak ?azınlık nedir ?? ve ?azınlık hakları nelerdir ?? sorularına cevap bulunmayaçalışılmış ve bu amaçla da tarihsel süreç içerisinde azınlıklar ve azınlık haklarıkonularında yaşanan gelişmelere genel olarak değinilmiştir. Çalışmanın tarihsel vekavramsal arka planını oluşturan söz konusu giriş kısmının ardından ise ?AvrupaBirliği ve Azınlıklar? (I. Bölüm) konusu ele alınmış ve burada da azınlık haklarınayönelik Birlik içerisinde yaşanan gelişmeler, Birlik organlarının bu konuda kabul ettiğikarar ve belgeler ile üye devletlerin farklı uygulamaları çerçevesindedeğerlendirilmiştir.?Türkiye'de Azınlık Hakları Sorunsalı? ismini taşıyan çalışmanın sonbölümünde ise, Avrupa Birliği'ne üye olmak isteyen Türkiye'nin tarihsel süreçiçerisinde gayri-Müslimler üzerine oturtulmuş olan azınlık hukuku, buna temel olanuluslararası belgeler ve üyelik sürecinde gerçekleştirilen son reformlar çerçevesindeele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today in our world, in which nearly four thousand ethnic groups are livingand six thousand languages are spoken, the concept of minority rights has become agenerally accepted fact, at least as much as human rights. Especially after the year1990, the minority rights, which have broaden in terms of geography and which havebecome deep and strong in terms of quality as a result of the improvements of theworld, have reached a dimension in which the governments aren't able to ignore orrefuse.In this thesis, in which European Union and Turkey examples are beingstudied on, the situation written above is thought fundamental and in general theirapproach (European Union's and Turkey's) towards the concepts of ?minorities? and?minority rights? has been evaluated according to the interior law arrangements ofthese countries. According to this, at the beginning of the study the questions suchas ?what does minority mean ?? and ?what are the minority rights ?? were tried to beanswered first and because of this target the impovements on the subjects ofminorities and minority rights during the historical process have been superficiallymentioned. After the introduction which forms the historical and conceptual layout ofthe study, the subject about“European Union and Minorities”(Chapter I) has beendealt with and the developments which are about the unity of minorities, have beenassessed with their different perpormances and the decisions and documents thatthe member countries accepted.In the last chapter of the study which is called ?Minority Rights Problem inTurkey", Turkey?s minority law which depends on the historical process of peoplewho are not Muslims was taken with the international documents and the last reformswhich become true in the process of membership.