İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda bir sahne tasarımcısı: Ersin Satgan
Ersin Satgan a stage designer in İstanbul Municipality Theatre
  1. Tez No: 112940
  2. Yazar: AYLİN FATMA DİNLER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DENİZ MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
ÖZET Darülbedayi, İstanbul'un ilerici belediye başkanı Cemil Topuzlu Pa şa'nın girişimiyle 1914 yılında bir konservatuvar niteliğinde kurulmuştur. Bi rinci Dünya Savaşı'nın ardından bir süre dağılma tehlikesi ile karşılaşan ku rum, büyük sıkıntılara karşılık, Muhsin Ertuğrul'un çabalarıyla 1931 yılında Şehir Tiyatrosu adını alır. Bugün ise ödenekli tiyatrolar arasında önemli bir yere sahiptir. Şehir Tiyatroları çeşitli semtlerde açtığı sahnelerle cumhuriyet döne minden bu yana tiyatro yaşantısına canlılık getirmiştir. Muhsin Ertuğrul'un yönetiminde gündeme gelen“kahvelerde tiyatro”projesi ise tiyatronun, İstan- bul'un en ücra köşelerine kadar yayılmasına olanak sağlar. İstanbul Şehir Tiyatroları' nın başına geçen genel sanat yönetmenlerinin yaklaşımlarına paralel olarak çalkantılı dönemler de yaşayan kurumdaki sıkın- tılar basına kadar yansır. 'Yerinde yönetim' tartışmaları, 'sanatçıların istifaları' ve 'repertuvar sorunları' gibi kurum içi işleyişe bağlı kimi sıkıntılar, tiyatroyu başka açılardan da değerlendirmemizi sağlar. Kurumun başına Gencay Gürün'ün gelmesiyle seyirci sayısında önemli bir artış olduğu gözlenir. Amatör Tiyatro Şenlikleri, Gençlik Ve Çocuk Oyunları Festivali, bu yıllarda düzenlenir. Kurumun bünyesinde deneysel çalışmalar yapacak olan bir atölyenin (TAL) yaşama geçirilmesi de önemlidir. Ersin Satgan, İstanbul Şehir Tiyatrolarında kırk yedi yıl sahne tasarımı sanatçısı olarak görev almıştır. Pek çok başarılı çalışmaya imza atmış sanatçı, meslek hayatında altmış yedi oyunun dekor ve -kimi zaman- kostüm tasarımını gerçekleştirmiştir. Bu konuda ödülleri olan sanatçının uygulamalarını incele mek neredeyse İstanbul Şehir Tiyatrosu'nun tarihini incelemekle eşdeğerde dir. Ressam kökenli olan Satgan'ın sahne tasarımına yaklaşımı, dönemin Türk Tiyatrosu'nun etkilerini taşıdığı gibi, sahne tasarımına yenilikçi, modern çizgi ler de getirir. Gerek sanatçı kişiliği gerekse uygulamalarıyla ele alınan sanat çımızın önemi, bu tezde ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Darulbedayi was established in 1914 as a conservatory with the initiative of Cemil Topuzlu Pasha, the progressive mayor of Istanbul. The Institution, which faced the risk of being distributed for a period after First World War, gained the name of City Theatre in 1931 with the attempts of Muhsin Ertuğrul despite of the difficulties. Today it has a significant place within subsidised theatres. City Theatres have brought liveliness to theatre life starting from the republic era with the stages they opened in various quarters. And the 'theatre in cafes' project, which became an issue under Muhsin Ertuğrul's management, provide opportunity for the theatres to expand even to the most solitary places of Istanbul. Parallel to the approaches of general art directors who come to the manager status in Istanbul City Theatres, problems in Institutions living in turbulent eras are echoed in press. Institution's internal problems like 'due management' arguments, ' artists resignation' and repertoire problems let us to evaluate theatre also from different aspects. It is observed that the audience number had a significant increase after Gencay Gürün has come to manager position in Institution. Amateur Theatre Festivals, Youth and Children Games Festival was established during this period. And it is also important that a workshop, which performs experimental works in the Institution (TAL), is established. Ersin Satgan Worked in Istanbul City Theatres for 47 as a stage design artist. The artist, who undersigned lost of successful works, performed the stage -and sometimes the costume- designs of sixty seven plays within the period he was working here. To investigate the applications of the artist, who had awards concerning this subject is almost equal to investigate the history of Istanbul City Theatres. Stage design approach of Satgan, who is painter originated, carriers the affects of Turkish Theatre of the period, and brought progressive, modern lines to stage design. The importance of the artist, who has been considered both from his artistic character and from his applications, is tried to be put forth in this thesis. VI