Sahne tasarımcısı ve sinema yönetmeni olarak Duygu Sağıroğlu
Duygu Sağıroğlu as stage designer and film director
  1. Tez No: 112941
  2. Yazar: ÖZLEM ALİYAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE ORAL ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Duygu Sağıroğlu, elli iki yıllık sanat yaşamı, yaptığı sahne tasarımları, yönettiği filmler, yazdığı senaryolar ve aldığı en iyi dekor tasarımcısı ödülleriyle geçmiştir. Sanatçının, 1950'lerde başlayan tiyatro ve sinema yaşamı, aynı haz ve doyumla devam etmektedir. Sanat anlayışının temelinde yatan bir şeyleri tasarlayıp hayata geçirme düşüncesidir. Duygu Sağıroğlu'nun, tasarım ve yaratım sürecinin başlangıç noktası yapıtın dramatik özüdür. Dramatik özden yola çıkarak yapılandırdığı tasarımında, dekoru, tiyatronun diğer öğelerinden ayrı tutmaz. Tiyatro onun için bütündür. Tasarım ise önemli bir parçasıdır. Bu parçanın görevini tam olarak yerine getirebilmesini sağlayacak kişinin ise sahne tasarımcısı olmaktan öte tiyatrocu» olması gerektiğini vurgular. Duygu Sağıroğlu, Türk sinemasında ciddi işler yapıldığı sürece kalmıştır. Bu süre içerisinde yaptığı filmlerle kendine has bir sinema dili oluşturur. Filmlerine konu olarak yaşanan dönemin toplumsal sorunlarını seçen sanatçı, filmlerinden çoğunun senaryosunu ve sanat yönetmenliğini de yapmıştır. Sanatçı, senaryonun dramatik özü ile set-dekoru arasındaki ilişkinin önemine dikkat çekmiş ve filmlerinde bu konu üzerinde önemle durmuştur. Bu çalışmada, Duygu Sağıroğlu'nun sahne tasarımı anlayışı, sahne tasarımı çalışmaları, sinemaya bakışı ve yönetmenliğini yaptığı filmler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Duygu Sağıroğlu has spent his artistic life of fifty two years as a stage designer, film director and scriptwriter. He has been awarded many times 'best stage designer of the year'. He continues his productions in theatre and cinema with the same enthusiasm and satisfaction since the 1950's. Basic motivation in his understanding of art is to design and realize. In theatre, dramatic substance of a work is his starting point for the process of design and creation. In his design starting from dramatic substance, he does not put the scenery apart from other elements of theatre. Design is an integral part of the theatre as whole for him. Therefore, he emphasizes that the one who would enable this integral part make its contribution successfully, must be a complete theatre artist rather than stage designer merely. Duygu Sağıroğlu has been active in Turkish cinema in the period in which serious and high quality films have been produced. He has developed his own cinematographic language as a director in that period. He focused on societal problems in his films, most of which also carry his signature as art director and scriptwriter. He has always underlined relationship between dramatic substance and set design that he conveyed to his films. This thesis is the result of my study on his conception of stage design and its consequences in his work, and, his approach to the art of cinema and the films he directed. VI