Ego boundaries and self-esteem in the mother-daughter relationship as reflected four American plays
Anne-kız ilişkisinde kimlik sınırları ve özgüvenin Machinal, In the Summer House, Nigh Mother ve If We Are Women adlı eserlerde gösterilmesi
  1. Tez No: 112971
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. A. DİDEM USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kişisel bulgular ve bunların diğer kaynaklarla desteklenmesi sonucunda, bu çalışmada ele alınan oyunların 1928-1993 döneminin en belirgin örnekleri olduğu ortaya çıkmıştır. Dört oyun psikanalitik ve feminist yaklaşımlarla incelenip değerlendirilmiştir. Psikanalitik feminism perspektifiyle yazılan ikinci kaynak eserler de ayrıca bu çalışmanın gelişimine ışık tutmuştur. Birinci bölümde annelerin kız çocuklara yönelik farklı türdeki davranışları incelenmiştir. Sonraki bölüm 'night Mother ve Machinal' ı feminist eleştiri merceğiyle ele alır. Üçüncü bölümde, esas konular olan kimlik sınırlan ve özgüven tanımlanıp incelenmiştir. In the Summer House ve If We Are Women psikanalitik yaklaşımla araştırılan oyunlardır. Son bölüm kız evladın annesinden ayrılmayı nasıl çabalayıp başardığını gösterir. Farklı biçimlerde görünse de dört kız evlat aynı süreçten geçerler doğum, simbiyoz, kendini anneye bakarak arama, güç mücadelesi ve ayrılma. Özerklik ve kimlik duygusu için karmaşık duygulu bir mücadeleden sonra, kız evlatlar özgüvenlerini kazanıp kimlik sınırlarını oluşturabilirler. Bu da onların annelerinden ayrılmalarının bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
As a result of personal findings and the support of other sources, it has occurred that the plays discussed in this study have been some of the most striking examples of the 1928-1993 period to the mother-daughter relationship. The four plays are examined and evaluated through the psychoanalytic and feminist approaches. The secondary sources written from the perspective of psychoanalytical feminism have also illuminated the development of this study. In the first chapter, different types of maternal behaviour towards daughters are examined. The next chapter scrutinises 'night mother and Machinal through the lens of feminist criticism. In the third chapter.the core issues of ego boundaries and self-esteem are defined and explored. In the Summer House and If We Are Women are the plays looked over through the psychoanalytic approach. The last chapter demonstrates how the daughter strives and manages separation from her mother. Even though it appears in different ways, four daughters go through the same process: birth, symbiosis, searching oneself back through mother, power struggle and separation. After an ambivalent struggle for a sense of autonomy and selfhood, daughters are able to attain their self-estem and construct ego boundaries. This is the manifestation of their separation from their mothers.