Çalışan kadınlarda kariyer planlama süreçlerini etkileyen kişisel faktörlerin incelenmesi
The Researched of individual factors, which effect the period of career planning of working women
- Tez No: 112972
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEGÜL EKER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Günümüzde en önemli insan Kaynakları uygulamalarından birisi olarak kariyer planlama faaliyeti ön plana çıkmaktadır. Etkili bir kariyer planlama İçin, öncelikle çalışanların kendi ihtiyaç ve beklentilerine uygun biçimde oluşturduktan bireysel hedefleri ile çalıştıktan işletmelerin geleceğe yönelik hazırlamış olduktan örgütsel hedefler bütünleştirilerek ortak bir amaca ulaşılması gerekmektedir. Kariyer planlama sürecini etkileyen örgütsel, toplumsal ve bireysel düzeyde çok sayıda faktör bulunmaktadır. Bu çalışmada, kariyer planlama sürecini etkileyen kişisel faktörler, çalışan kadınlar boyutunda incelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda öncelikle, kariyer planlama süreci üzerinde etkili olan biyolojik ve psiko-sosyal faktörler teorik düzeyde ele alınarak, bir alan araştırması kapsamında değerlendirilmeye çalışılmıştır. Biyolojik faktörler kapsamında yaş, bedensel durum, cinsiyet, psiko-sosyal faktörler kapsamında ise yetenek, zeka, kişilik, eğitim düzeyi ve aile yapısı ele alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre, çalışan kadınların yetenek, zeka, kişilik ve eğitim düzeylerinin kariyer planlama süreçleri üzerinde yoğun biçimde etkili olduğunu ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra zaman zaman örgütsel faktörlerin, bazı kişisel faktörlere göre daha etkin ve belirleyici olduğu da söylenebilir. Ayrıca toplumsal yapıdaki cinsiyete dayalı rol dağılımı, çalışma yaşamında çeşitli örgütsel faktörlerle de birleşerek, kadınların kariyer gelişim süreçlerinde engeller oluşturabilmektedir. Bu doğrultuda, kadınların çalışma yaşamında özellikle üst yönetim pozisyonlarına ulaşabilmeleri için, örgütsel ve bireysel düzeyde etkili bir kariyer planlama sürecinin uygulanması gerekmektedir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's fife career planing highlights as one of the most important Human Resources application For an effective career planing, firstly it is a must to reach a common goal which is associated with the organizational targets created by the firms for future with the individual's targets which are created by the workers for their needs and expectations. There are numerous organizational, social and individual factors, which effect the period of career planing. In this study individual factors were tried to be researched from the aspect of working women. From this point, firstly biological and psycho- social factors which effects the period of career planing are studied in the theoretical way and evaluated with an field research. Age, body situation and sex are researched under biological factors and capability, intelligence, character, level of education and structure of the family are researched under psycho- social factors. According to the findings, we can say that the intellectual, individual and education levels of working women have an intensive effect on the period of career planing. On the other hand, from time to time, it can be said that organizational factors can be more effective and determinative than individual factors. In addition role distribution in the social structure create several handicaps the progressing period of women's career by associating with the organizational factors. According to these determinations, in particular, women who want to reach top management positions in their working life must apply effective organizational and individual career planing. vu