Teaching major themes in evelyn waughs three novels
  1. Tez No: 113036
  2. Yazar: GÜLAY GÖK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL BARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu araştırma, ünlü İngiliz yazar Evelyn Waugh'nun üç romanındaki ana temaların öğretilmesine dayanmaktadır. Araştırmada incelenen ilk roman yazarın kendisini edebiyat dünyasına tanıttığı ilk romanı Decline and Fail' dur. İncelenen ikinci roman yazarın hayatının en kötü döneminde yazdığı Vile Bodies' dir. Araştırmada gözlemlenmiştir ki bu ard arda yayımlanmış olan iki roman, dili ve tarzı bakımından karşılaştırıldığında Eveyln Waugh'nun yaşam tecrübelerini yansıtmaktadır. İncelenen üçüncü roman Waugh'un dünya edebiyatına kendisini tanıttığı Brideshead Revisited'tır. Araştırma, Evelyn Waugh'un doğumundan ölümüne kadar olan yaşamım anlatmakla, başlar. Bunun arkasında yatan neden Waugh'un hangi duygusal ve sosyal koşullarda romanlarım yazdığım anlayabilmektir. Araştırmadaki ikinci aşama yazarın yazım dilini, romanlarında kullandığı temaları inceleme yönündedir. Sonra, seçilen üç roman yayım tarihlerine göre ayrıntılı bir şekilde incelendi. Araştırmanın son bölümünde, Evelyn Waugh'un bu üç romanındaki ana temaların öğretilmesi yönünde öneriler verilmiştir. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research is based on Evelyn Waugh's three major novels. The first book questioned is author's first nowtl 'Decline and Fall' by which he made himself known to literature. The second novel taken into consideration is 'Vile Bodies' because Evelyn Waugh wrote the novel in the worst stretch of his life. Here it is observed that comparison of two subsequent novels, in their mood and language, 'Vile Bodies' and 'Decline and Fall' can reflect Waugh's real life experiences. 'Brideshead Revisited', which made Waugh known to World literature, is the third book taken. The research begins by investigating Eveh/n Waugh's life from his birth to his death. The reason which lies behind this is to see in which emotional or social circumstances Waugh wrote his books and introduced himself to his readers. The second step followed is to examine his writing style, which makes İt possible for us to interpret his novels on the right way. Then his three major novels are examined in a detailed way through their published dates. At the end of the research, a study on how to teach Evelyn Waugh's three major novels in ELT classes takes place. In this dissertation pre-intermediate or intermediate levels are target levels. Therefore, activities related to teaching Eveh/n Waugh's three major novels are much suitable for those levels. in