Rekabet Kanununda soruşturma usulü
Investigation procedure at the Competiiton Law
- Tez No: 113054
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
ÖZET Tez çalışmamızın konusu“Rekabet Kanununda Soruşturma Usulü”dür. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Rekabet Hukuku ve bir Bağımsız İdari Otorite olarak Rekabet Kurumu kavramı incelenmiştir. Rekabet, rekabet hukuku, bağımsız idari otorite, Rekabet Kurumunun Türk İdare Yapısı içerindeki yeri, değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, idari işlem, yargı organı, yargısal işlem kavramları da değerlendirilmiş ve Rekabet Kurumunun yaptığı işlemlerin idari işlem olduğu tespit edilmiştir. İkinci bölümde, rekabet kanunundaki soruşturma usulü ele alınmıştır. Rekabet Kurulu, soruşturmaya re' sen veya ihbar veya şikayet veya Bakanlığın talebi ile başlamaktadır. Bu süreç içinde, ilk inceleme, önaraştırma ve soruşturma aşamaları mevcuttur. Soruşturma aşaması da, soruşturma yapılması kararı, birinci yazılı savunma, soruşturma raporunun tebliği, ikinci yazdı savunma, ek görüş' ün tebliği ve üçüncü yazdı savunma bölümlerinden oluşmaktadır. Bundan sonra, taraflarca talep edilmiş veya Kurulca resen karar verilmiş olması halinde, sözlü savunma toplantısı yapılır. Soruşturma aşaması nihai kararla son bulur. Soruşturma aşamasına hakim olan ilkeler şunlardır: kendiliğinden araştırma ilkesi, savunma hakkı, teksif ilkesi, usul ekonomisi ilkesi, aleniyet ilkesi, gerekçeli karar verme ilkesi, sırların ifşa edilmemesi ilkesi, sözlülük- yazılılık-doğrudanlık ilkesi ve hukuki yardım ve temsildir. Üçüncü bölümde rekabet usulünde ispat konusu ele alınmıştır. Soruşturma süreci boyunca ispat yükü Kurul' dadır. Bu usulde delillerin serbest takdiri ilkesi geçerlidir. Rekabet Kanununda HUMK'a atıf yapıldığı için, bu çerçevede ikrar, kesin hüküm, senet, yemin, tanık, bilirkişi, keşif, özel hüküm sebepleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of the my study is“ Investigation Procedure at The Competition Law”. This study has been composed of three parts. It has been examined the competition law and the competition authority as a independent regulatory agency or independent administrative authority. It has been evaluated competition, competition law, independent regulatory agency, position of The Competition Authority in Turkish Administration, in this part. In addition, it has been evaluated administrative act, judicial department and judicial decision, too, and it has been determinated that the decisions of the competition authority are administrative act. It has been dealt with“ investigation procedure at The Competition Law”in second part. The Competition Board starts the investigation with its own initiatieve or a denunciation or a complaint or the application of Ministry. There are first examination period, preliminary inquiry period, and investigation period in this process. The investigation process has been composed of; the decision of the Board on the initation of investigation, first defense in writing, notification of the report prepared at the end of the investigation stage, second defense in writing, notification of additional views and third defense in writing. And then, a hearing shall be held if the parties concerned have requested a hearing in their defense. The Board may also decide on a hearing on its own initiative. The process of investigation finish the final decision. The principles dominated at the investigation process are ; the principle of its own initiatieve investigation, right to defense, the principle of concentration, the economy of process, the principle of publicity, the principle of decision with legal ground, thu principle of cannot disclose the secrets,, verbal form, written form, directly, and legal assistance and representation. VIIt has been dealt with“ proof at the competition procedure”in third part The Competition Board has burden of the proof during the process of investigation. Evaluation of the proof as unrestrictedly is valid this procedure. The parties may refer to all kinds of evidence and means of proof set fort Chapter Eight Part Two of the Civil Litigation Procedures Law. In this reason, it has been evaluated, acknowledgement, res judicata, deed, oath, witness, expert, view and private judgment reasons. VII