Türk Ticaret Kanununda haksız rekabet suçları
Unfair competition crime in Turkish Commercial Code
  1. Tez No: 228179
  2. Yazar: HÜSEYİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Haksız rekabet suçları, Türk Ticaret Kanunun 64 üncü maddesinde düzenlenmiştir. Ticaret Kanununda düzenlenmiş olmakla birlikte, sadece tacir sıfatına haiz olan kişilerden tarafından değil, herkes tarafından işlenebilen suçlardır. Bu suçlar ancak kastla işlenebilmektedir. Bu suçların taksirli hali Kanunda düzenlenmemiştir. Bununla birlikte objektif sorumluluk olarak nitelendirilebilecek istisnai durumlar da bulunmaktadır. Haksız rekabet suçları, salt hareket suçlarıdır. Suçun tamamlanması için herhangi bir neticenin doğmasına gerek yoktur. Hareketin bölünebildiği kimi durumlarda teşebbüs mümkündür.Haksız rekabet suçları, kural olarak soruşturma ve kovuşturması şikâyete tabi suçlardandır. Ancak, TTK'nın 64/son maddesinde düzenlenen suç, re'sen takip edilir. Şikâyet süresi altı aydır. TTK'nın 58 inci maddesine göre haksız rekabet nedeniyle hukuk davası açmaya yetkili olan gerçek veya tüzel kişiler, aynı zamanda şikâyet hakkına da haizdir.Haksız rekabet suçları için Kanunda hem hapis cezası hem de adli para cezası öngörülmüştür. Hâkim, bu cezaların birine hükmedebileceği gibi, her ikisine de hükmedebilir. Eğer haksız rekabet fiili, tüzel kişinin işleri görülürken işlenirse, tüzel kişiler para cezası ve masraflardan, gerçek kişilerle birlikte müteselsilen sorumlu olurlar.
Özet (Çeviri)
Unfair competition crimes are regulated in Article 64 of the Turkish Commercial Code. These crimes can be committed not only by merchants, but also ordinary persons, although these crimes are regulated by Commercial Code. These crimes can be committed only wilfully. The imprudent types of these crimes are not regulated in the Code. Nevertheless, there some exceptional cases which can be accepted as objective responsibility. Unfair competition crimes are committed only by a conduct. In order the crime to be completed, it is not necessary to cause damage. Attempt is possible in such case in which the conduct can be divided.The investigation and prosecution of unfair competition crimes is principally subjected to complaint. However, the crime set forth in the Article 66/ last sub-clause is prosecuted ex-officio. Term for complaint is six months. Those natural and legal persons that are entitled to bring a civil action pursuant to Article 58 of Turkish Commercial Code are also entitled to make a complaint.In the Code, both fine and penalty of imprisonment are prescribed for unfair competition crimes. Judge may adjudicate only one of these penalties or both. Legal entities are liable for fine and other charges in solido with natural persons, if unfair competition conduct is committed during operation of any works of that legal entity.