I. Meşrutiyet Dönemi'nde siyasal muhalefet (1876-1908)
- Tez No: 113089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TAHSİN FENDOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmada; I. Meşrutiyet dönemi siyasal muhalefet incelenmeye çalışılmıştır. Birinci Bölümde; 1876 öncesi veya sonrasında olup dönemi etkileyen, azınlıklar ve Osmanlıların yaptığı muhalefet grupları incelenmiştir İkinci Bölümde; Jön Türkler olarak nitelendirilen ve II. Meşrutiyetin ilanını sağlayan muhalefet gruplarının, ana hatlarıyla siyasi görüşleri ve örgütlenmeleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde; Muhalefet içinde etkin dört fikir ve eylem adamı; Mizancı Murat, Ahmet Rıza, Prens Sabahaddin ve Abdullah Cevdet siyasi hayatları ve görüşleriyle birlikte incelenmeye çalışılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise bu muhalefetin sonucu olarak İlan edilen, II. Meşrutiyet sonrasında ki siyasi hayat, siyasi yapılanmalar ve gerek Jön Türklerin kendi aralarında gerekse de bürokrasi ve Sultanla giriştikleri iktidar mücadelesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, political opposition in the period of II. Meşrutiyet ( a government system in the Ottoman Empire which relys on a parliament administration in the presidency of the emperor) is studied At the first part; opposition groups which are formed by Ottomans and minorities before and after 1876 and affected this period is examined. At the second part; the political ideas and the organisations of the opposition group which is called the Young Turcs and also obtained the declaration of II. Meşrutiyet is explained. At the Third Part; the four idea and action men who were active in the opposition; Mizancı Murad, Ahmet Rıza, Prens Sabahaddin and Abdullah Cevdet is examined with their political lives and ideas. At the fourth and the final part, the political life, political structures and the power struggle between the Young Turcs, each other and also against to Sultan and bureaucracy, after the declaration of II. Meşrutiyet which was the result of the oppositions, mentioned in the other parts, is examined.